Design Cabinet CZ

01.08. 2022

Rozhovor s ukrajinským grafickým designérem Mykolou Kovalenkem

rozhovory

Mykola Kovalenko je světově uznávaný a oceňovaný grafický designér. Pochází z Ukrajiny, momentálně žije v Bratislavě. Přestože už několik let žije mimo rodnou zemi, události spojené s válkou vnímá velmi citlivě. Rozhodl se svůj vzdor přetavit do tvorby protiválečných letáků. Každý den přibývá nový, unikátní kus do série, která skončí až s nastolením míru na Ukrajině. Více o pozadí své tvorby nám Mykola prozradil v rozhovoru.

Momentálně žiješ na Slovensku, ale tvojí rodnou zemí je Ukrajina. Proč ses rozhodl odejít?

Mou prioritou je mít klidný život, abych se mohl věnovat tvorbě. Měl jsem pocit, že na Ukrajině mi mnoho věcí narušuje tento osobní klid. Kamarád ze Slovenska mi doporučil Bratislavu a mně se tu hned zalíbilo. Také mi vyhovuje povaha Slováků. Zvažoval jsem i okolní země, ale Slovensko mi učarovalo nejvíc. Roli hrála také blízkost jazyka.

 

Ve tvé rodné zemi je válka. Jak zareagovala umělecká část tvé osobnosti na tento fakt?

Když jsem si 24. 2. 2022 přečetl zprávy, byl jsem v šoku. Nechápal jsem, jak se to mohlo stát. Přirozeně jsem začal ihned  tvořitplakát. Nemám co k tomu víc říci, z mé strany je to jednoduchá záležitost: nesnáším Putina a ruský režim. O to víc, že ​​jsem se narodil v Záporoží – v oblasti, která je momentálně okupována Ruskem. Je pro mě otřesná představa vidět v ukrajinském poli tank s ruskou vlajkou poblíž míst, kde jsem kdysi žil. Zřejmě právě proto rád zobrazuji vlajky. Abych to doplnil: vlajky pro mě symbolizují režim, kterým opovrhuji - putinovským Ruskem, ne samotnými Rusy.

 

Válka trvá již téměř 6 měsíců. Odkud čerpáš každodenní inspiraci pro nové plakáty?

Z aktuálních vojenských událostí a mé osobní perspektivy. Ale hlavně z nenávisti k Putinovi a ruským vojskům. Chci ukončit válku.

 

Mají některé plakáty pro tebe výjimečnou hodnotu? Například z hlediska jejich provedení, události, které zobrazují či jejich výtvarné stránky?

Z aktuálních například plakát, který zobrazuje raketový systém HIMARS, díky kterému se mohou Ukrajinci efektivněji bránit. Dále poster, jehož centrálním motivem je raketa ve tvaru květu s nápisem „I'm from Russia“. Nebo plakát, který zobrazuje ruského vojáka jako panáka, který krade žlutou část ukrajinské vlajky symbolizující obilí. Rabování ukrajinského území je vážným tématem, které se ztrácí při jiných událostech z války. A na závěr plakát v azbuce, kde přelepením jednoho písmene vzniká ze slova "fašismus" - "rašismus", což je výraz označující ruský typ fašismu.

 

Jak mohou lidé pomoci a kde zakoupí tvé jedinečné digitální plakáty?

Spojil jsem se svou mateřskou agenturou Effectivity, která vystupuje v ČR (v Praze) pod názvem EFFE Prague. Každý plakát je tak jedinečný a autentický a nelze jej zkopírovat ani duplikovat. Prvních 120 plakátů vytvořených od počátku války jsou k dispozici k nákupu ve formě NFT (non-fungible tokens – nezaměnitelné tokeny) na platformě opensea.io. Nejvzácnější obrazy z mojí sbírky jsou nabídnuty k dražbě jako jedinečné sběratelské předměty. Dražba obrazů byla spouštěna 18. července 2022 na: https://opensea.io/collection/block-war-with-art/activity a bude trvat do 20. 9. 2022. Pomoci můžete i vy.

 

Kdo rozhodne komu, a na co, poputují finanční prostředky?

Osmdesát procent získaných prostředků se převede na transparentní účet v eurech. O použití těchto prostředků bude rozhodovat pětičlenná komise složená z předních odborníků v oblasti marketingu. Primárně budou určeny obětem války.  Kromě mě v porotě usedne Dáša Juríková, Brand Hub Director, Slovenská spořitelna (Erste Group), Tatiana Svrčková, CSR Senior Specialist, Czech Telekom (Deutsche Telekom), Michal Maruška, Managing Director, Ringier Slovakia (Ringier) a Daniel Abraham CEO, International Effectivity Group.

 

Tvé umění se vystavuje po celém světě. Která výstava v jaké zemi byla pro tebe nejdůležitější?

Nejvíce mě potěšila výstava v Japonsku. O to víc, že ​​se konala v začátcích mé kariéry. Více si vážím účasti v shortlistu na mezinárodním designérském festivalu jako zlaté medaile a první místa v domácích či lokálních soutěžích. Také mám radost, že se nám podařilo spustit globální virtuální výstavu mých protiválečných posterů ve formě NFT, jejíž součástí je dobročinná sbírka na pomoc obětem války.

 

Převzato z agentury Kašpar PR

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu