Design Cabinet CZ

15.06. 2018

Roztomilé prasátko od Chic By Pig do každého pokojíčku

rozhovory

Chic By Pig je nová značka, která na českém trhu představila kolekci dětského nábytku, doplňků a šperků. O značce a jejich plánech jsem si popovídala přímo s majitelkou Kateřinou Kupcovou – Pihávkovou.

Můžete sebe a svou značku na úvod představit?

Naše značka se jmenuje „Chic By Pig,“ tedy něco ve smyslu „šik či elegantně od prasátka.“ :) Jsme čeští designéři a výrobci „chic“ nábytku a doplňků do dětských pokojů. Zaměřujeme se na jednoduchý design, špičkovou kvalitu, vysokou bezpečnost a použití přírodních materiálů – to je to, co považujeme za „chic!“

Kdy vznikla myšlenka založit značku Chic By Pig?

Myšlenka vznikla v době, kdy jsme s manželem chtěli našemu synovi Jonášovi zařídit samostatný dětský pokoj. Vzhledem k tomu, že manžel vede rodinné architektonické studio Studio A Architekti www.studio-a.cz, byly i naše požadavky na dětský pokoj jeho povoláním nemálo ovlivněny. Jednoduše jsme chtěli udělat pokojíček, který bude dětský, kvalitní a designový zároveň. Narazili jsme. Vždy nám něco chybělo. A tak jsme vzali tužku a papír a začali kreslit. To jsme ale netušili, jakou boudu jsme si na sebe ušili – hromady zmačkaného papíru, nekonečné diskuze a dohady u rodinného stolu či v truhlářské dílně konečně téměř po roce přinesly výsledek – hurá, Jonáš má kde spát! To pořád ale byl projekt jen pro našeho syna.

Kdy to tedy všechno vypuklo? Kdy se zrodilo Chic By Pig?

Bylo krátce před koncem roku 2016 a my se doma dostali na diskusi, jaký asi bude rok následující. Vyskakovaly na mě hesla typu „novoroční předsevzetí“, „Nový rok, nový krok“ a já si uvědomila, že opět přichází moje období, kdy v posledních letech hýřím nápady na nejrůznější „světové“ projekty. Mám to. Tento rok mé tělo potřebuje projevit svou kreativitu! Proč bychom tedy nepustili Jondovu postel dál do světa a ušetřili čas a nervy obdobně smýšlejícím rodičům? A tak se stalo, že k roli matky a ženy podnikající v úplně jiném oboru (obchodně zastupuji německé, polské a skandinávské společnosti, obchodující s díly pro automobilový průmysl a vyrábějící přívěsné vozíky ve střední a východní Evropě), jsem přibrala i roli ženy-matky, podnikající i v oboru dětského designového nábytku a následně i doplňků. A strašně mě to baví, protože to je pro mě obrovský relax, v porovnání s manažerskou funkcí. Asi jsem pořád dítětem a asi jím i na stará kolena zůstanu.

Jak vznikl název Chic By Pig?

Přetlumočím Vám to asi takto: Houstne, máme problém – jak se náš nábytek bude jmenovat? No, tak to nám nějak nedošlo. A proč jen nábytek? Vždyť je potřeba spousta dalších věcí jako je povlečení, doplňky a bůhvíco ještě. Myslím, že projekt začíná mít nové rozměry a zorničky mého muže se nebezpečně začínají rozšiřovat. Věty typu, že jsem se zbláznila však neposlouchám a vedu si stále svou. Chci, aby děti v Čechách (na Moravě i ve Slezku tiež :)), měly v pokojích to, co je z mého pohledu nej. A tak spřádám plány, jak toto vše bez názvu značky uvést v život. Ve čtyři ráno to mám! Budeme se jmenovat „Chic By Pig.“ Přijde mi to vtipné a úderné! V nadšení budím muže a ten ve své rozespalosti vše odsouhlasí. Hurá!

Jak jste přišla na nápad pracovat právě s motivem prasátka a korunky?

Korunka nejspíš kvůli tomu, že jsem hledala nějaký symbol, který bude poukazovat na luxus, prostě na něco lepšího, na něco víc než standard.
A prasátko? To se odvinulo vlastně z názvu – a možná i tím, že jsme byli v Itálii, kde název v oné posteli ve čtyři ráno vznikl a objednali jsme víno, na jehož obalu byl divočák „cinghiale.“

 

Proč jste se rozhodla zaměřit právě na dětský nábytek a doplňky?

Hlavně proto, že na českém trhu není mnoho, z mého pohledu, hezkého dětského nábytku na výběr. A tak všichni kupují, co je – tedy, z mého pohledu, šíleně přebarvené a často nekvalitní produkty a platí za ně nesmyslné částky. My samozřejmě také nepatříme k nejlevnějším, ale nabízíme, dovolím si tvrdit, nejvyšší kvalitu, opravdu dřevo a jedinečný design, a to nejen u nábytku, ale i u doplňků. A také českou výrobu. K tomu ještě, díky Studiu A, poskytujeme i možné konzultace a realizace celého interiéru dětského pokoje. Tedy full servis.

Kdo stojí za grafickým ztvárněním produktů?

Za ztvárněním designu nábytku stojíme jmenovitě já a můj muž.
Na grafice doplňků spolupracujeme společně s Jitkou Čechovou z Co budu dneska šít.

 

Na stránkách uvádíte, že výrobky vycházejí z dětské představivosti. Máte tedy i dětské “spolupracovníky”?

No jééje – předně nutno říci, že já sama sebe považuju za jedno velké dítě. :)
Logicky, velkou inspirací je pro mě můj syn – občas ze sebe vyplodí či nakreslí něco, co mi vnukne myšlenku – tak tohle bychom fakt mohli udělat. Ať už se jedná o prasátko jako takové nebo o postýlku s kolečkem. Samozřejmě, je kolem ještě spousta dalších dětí našich kamarádů a příbuzenstva a ti jsou rozhodně také hojnými přispěvateli. A co víc, naše produkty s radostí testují.

Zaujaly mě papírové pytle na hračky, které určitě musí být vyrobené z dostatečně odolného materiálu. Z jakého papíru jsou vyrobené, a dají se třeba i vyprat?

Papírové pytle jsou z kvalitního dvouvrstvého tvrzeného papíru, opět česká výroba a potisk jsou naše nálepky, které se dají koupit i samostatně a jsou kvalitativně uzpůsobeny tak, že je lze lepit i na zeď.
Kvalitu pytlů na hračky jsme testovali a testujeme je i s Jonášem doma – naplnili jsme pytle až k „prasknutí“ lego kostičkami – zvedali, pohazovali a přesýpali - pytle vydržely a drží i teď po několika měsíčním používání.
Praní mě tedy nenapadlo – obávám se, že by to byl lítý boj „kdo z koho“ – zda pračka nebo pytel. :-) Ale když mi půjčíte pračku, můžeme to zkusit – já přeci jen potřebuji prát. :)

Ve svém portfoliu nabízíte dětský nábytek od úložných prostor přes komody až po postele a postýlky. Kdo všechno se na výrobě podílí od prvotních plánů až po finální realizaci?

Díky zázemí rodinného architektonického studia, si design nábytku od prvopočátku navrhujeme sami, společně s manželem. Pro výrobu používáme již osvědčené české truhláře, se kterými Studio A spolupracuje již delší dobu pro realizaci interiérových zakázek a kteří již ví, co chceme.

Jak dlouhý vývoj předcházel finální podobě postýlky? Byly zde nějaké komplikace, se kterými jste předem nepočítali?

Na konci roku 2016 jsme si navrhli první kousek – postýlku Spinky s kolečkem – a postupně k tomu přidávali i další produkty do současné kolekce „Wood & White.“ Ladění detailů probíhalo v podstatě celý rok. Komplikace ne, spíš jsme si pohrávali s každou hranou, s každým detailem. Ono když uděláte někdy o centimetr širší komodu, může to mít na design, ale i na bezpečnost velký vliv.

Odkud pochází ty krásné látky, ze kterých šijete doplňky?

Látky jsou tištěny v České republice na 100% vysoce kvalitní bavlnu, přičemž grafika je naše vlastní a jak jsem již říkala, při první kolekci látek jsme spolupracovali s Jitkou.

Mezi sortimentem, který nabízíte, najdou zákazníci i šperky. Spolupracujete tedy i se šperkaři?

Ano, máme navázanou bezvadnou spolupráci se Silvií Kasíkovou z Monogrambaby a díky ní máme možnost spolupracovat s vysoce kvalitním výrobcem šperků v České republice. Vzhled šperku vždy zadáme a pak už je to práce zlatých českých ručiček.

Chcete dále rozšiřovat porfolio? A můžete případně už teď prozradit, co bude dalším produktem, na kterém aktuálně pracujete?

Určitě ano. Chystáme se na doplnění kolekce nábytku o stoleček a židličky, které by mohly být na konci léta již k dispozici, ať už na našich www.chicbypig.cz nebo např. v prodejně výběru českého designu na OC Chodov – Czech Labels and Friends. Nově máme nyní i kufříky, během června budou k dostání přes naše www. A také ještě jeden super šperk – ten už je vyrobený, čeká jen na zaslání – už se na něj moc těším. Je toho ještě spousta, co máme v plánu, ale to si nechám zatím ještě jako překvapení třeba na další popovídání.

Chystáte se i na zahraniční trh?

Ano, chystáme. V přípravě je mimo jiná anglická verze webových stránek, plánujeme i účast na mezinárodní výstavě. Vše ale krok po kroku.

Jaké jsou Vaše další plány se značkou do budoucna?

Jednoduše chceme být součástí domova dětí a rodičů, kteří mají rádi hezké věci a design, tudíž tedy uvést v život náš styl „Simple but fun.“ A to nejen v České republice, ale i mimo ni. A také naučit lidi, že existuje i něco jiného než jenom Ikea. :)

 

Děkuji za rozhovor a přeji, ať se Vám i Vaší značce daří!

 

Lenka Kolářová

 

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu