Design Cabinet CZ

05.10. 2019

Sabina Stržínková _Rozhovor v rámci Národní ceny za studentský design 2019

rozhovory

Jak bys sama sebe charakterizovala?

SS Obyčejný člověk.

Co pro tebe znamená umění a design?

SS Celoživotní práce, zábava, láska a koníček.

Co považuješ doposud za svůj největší úspěch?

SS Studovat to, co mě baví s lidmi, které mám ráda.

Co plánuješ do budoucna a jaký je tvůj cíl ve vlastní tvorbě?

SS V rámci studia bych se ráda podívala na zahraniční univerzitu a posbírala tak zkušenosti z cizího prostředí, zároveň se chci naučit nové věci, které by měly mou tvorbu posunout zase o kus dál, avšak prvořadé je úspěšné dokončení doktorského studia bez nervového zhroucení.

Kdybys vyhrál/a národní cenu za studentský design, co by to pro tebe znamenalo?

SS Důkaz, že to co dělám, dělám dobře.

Proč ses rozhodla studovat průmyslový design?

SS Průmyslový design a design obecně, ať už se jedná o nábytek, transport, porcelán má za úkol dělat náš život krásnější a hlavně jednoduší. To je důvod, proč studuji tento obor. Potýkat se s tím, jak navrhnout produkt, tak aby byl lepší a nápaditější než ty ostatní, beru jako výzvu.

Jak probíhala spolupráce s firmou Nábytek Jelínek? Musela ses někdy přiklonit ke kompromisu z hlediska výroby, materiálu apod.?

SS Již na začátku řešení židle Tammi jsem chtěla spolupracovat s regionálním výrobcem nábytku nejlépe z Valašska, takže firma Jelínek byla jasná volba. Upřímně jsem měla trochu obavu, že mě odmítnou, avšak spolupráce nakonec probíhala skvěle a vedení firmy naslouchalo a řešilo každý návrh, který jsem předložila. Cíl, navrhnout židli, která by byla snadná pro výrobu a zapadala filozofií do portfolia firmy, byl stanoven na počátku, takže se při samotné výrobě ladily pouze detaily.

Děkuji za rozhovor.

Andrea Vaňourková

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu