Design Cabinet CZ

11.05. 2018

Salone del Mobile a Milan Design Week

Novinky

Petra Kmošťáková

V dubnu 2018 jsme se dočkali již 57. ročníku světoznámého milánského veletrhu Salone del Mobile. Dnes probíhá v době milánského týdne designu, který prbíhá v několika oblastech města.

Rho Fiera Milano je bezpochyby největším místem koncentrace italských a světových firem v mnoha pavilonech. Celý veletrh zastřešuje architektonicky rozsáhlá a monumentální budova dostavěná v roce 2005 architekty ze studia Fuksas. Na Fiera Milano se nacházel velkolepý pavilon s koupelnovým nábytkem a sanitárními zařízeními. V těsné blízkosti byl pavilon kuchyní, kuchyňských elektrospotřebičů, nábytku a všemožných novinek na tomto poli. K vidění byly nejvýznamnější značky jako například Miele a jejich dialogová trouba, Neff, Smeg s oblíbenými retro spotřebiči i ve spolupráci s Dolce&Gabbana, jejichž spojení vyprodukovalo spotřebiče s rozmanitými sicilskými motivy. Ve druhém patře pavilonu se sedacím a lehacím nábytkem se schovávalo místo čítající největší jména na poli produktového a průmyslového designu vůbec. Nechyběly zde produkty označené jménem Zaha Hadid, Philippe Starck, Jasper Morrison, Konstantin Grcic, Naoto Fukusawa a mnoho dalších.

Další významnou lokalitou naplněnou tím nejlepším ze současného světa designu byla Zóna Tortona. Zde se nacházel mimo jiné například koncept bytů v přepravních kontejnerech nebo Swiss design district, lokalita věnovaná tomu nejlepšímu ze Švýcarského designu. Uvnitř bylo k vidění až 15 švýcarských společností. Za bezesporu nejobdivovanější záležitost se dá považovat koncept prostorově skromného automobilu pro dvě osoby se značkou Microlino. Mimo autodesignu byl ve Swiss design district vyhrazen prostor i pro značku Zalaba design, Pendularis věnující se závěsným květináčům, přehlídce návrhů nožů HEAD – Genéve Graduates, značce MajorDomo vyrábějící skládací ramínka do šatníku, a také společnosti Dade design concrete works.

Firma Dade se specializuje se na výrobu betonového nábytku, který je dodáván do celého světa. Hlavní doménou produkce jsou kuchyňské sestavy a koupelnové produkty jako například vany, umyvadla apod. Mezi další produkty patří například venkovní gril, vozík se zásuvkami z teakového dřeva či kompozitního materiálu Corian a dokonce i vířivka. Záběr firmy je rozmanitý a vše napovídá tomu, že se do budoucna bude ještě rozšiřovat.

Společným jmenovatelem všech těchto kousků je nejen jednoduchý a čistý vzhled, ale především materiál – beton. Celá prezentace firmy Dade na milánském veletrhu se nesla v duchu mnoha odstínů světle až středně šedých tónů střídmě kombinovaných s jinými materiály. Betonové celky měla firma doplněné prvky z tmavého dřeva, které vytvářely zajímavý barevný i materiálový kontrast.

Beton je dobře udržovatelný a minimalisticky působící materiál. Firma využívá různých příměsí pro vylepšení jeho přirozených vlastností. Betonové plochy se tak stávají snadnějšími pro běžnou údržbu. Kusy nábytku jsou pokryty deskami z betonu, které suplují dvířka a čela zásuvek. Kvůli docílení co největšího minimalismu některá dvířka nedisponují úchytkami, ale fungují díky systému zatlačení na desku. Betonové části jsou lité do speciálních ocelových forem.

Na prezentaci do Milána přivezla firma Dade design svou kuchyňskou linku Dade Milano speciálně navrženou pro tento veletrh. Tato minimalistická sestava má působit tak, jakoby byla stvořena pouze z jednoho kusu betonu. Opak je ovšem pravdou. Při bližším prozkoumání zjistíme, že je složena z mnoha betonových desek. Jako doplňkový materiál je využito tmavé ořechové dřevo. Dalším produktem navrženým přímo na veletrh je umyvadlo Dade Elina a Dade Salone opět s dýhou z vlašského ořechu nebo černou MDF deskou.

Více informací na: http://www.dade-design.com/en/

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu
  • Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství
  • Česká Stavební Akademie