Design Cabinet CZ

20.11. 2017

Šárka Stejskalová_Rozhovor v rámci NCSD 2017

rozhovory

Šárka Stejskalová ze Střední uměleckoprůmyslové školy hudebních nástrojů a nábytku v Hradci Králové získala za Kinetickou fontánu Aves ocenění Dobrý studentský design, Cenu novinářů a Cenu děkana Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně v soutěži o Národní cenu za studentský design 2017.

Šárko, v letošním ročníku Národní ceny za studentský design jste uspěla s kinetickou fontánou Aves. Můžete ji blíže popsat?

„Je to pěkná ptákovina“… a podobně. To jsem o mé práci už párkrát slyšela. Vůbec mě to ale neuráží, spíše naopak.

Jedná se o fontánu, kterou tvoří hejno již zmíněných ptáků, ti sedí na pružných trubkách, kterými do nich proudí voda. Ta z nich tryská ven bočními tryskami a vytváří podobu ptačích křídel. Vodou vytvořená křídla se pohybují, simulují ptačí let pomocí pravidelně přerušovaného proudu. Tím vytvoří kmitavý pohyb a ptáci se pohupují nahoru a dolu, jako by se opravdu vznášeli v oblacích.

Fontána působí nejen vizuálním efektem. Zvlhčuje také vzduch, čeří stojatou vodu a zvuk, který vydává, nám může vzdáleně připomínat šumění ptačích křídel.

Pro jaké místo je fontána určena?

Nad touto otázkou jsem přemýšlela již od prvních skic a návrhů. Zvažovala jsem její umístění nad krásným anglickým parkem, ve kterém by se hejno přirozeně prohánělo nad hladinou jezírka nebo zdali by spíš neměla osvěžit městský vzduch a vnést do něj trochu radosti z přírody. Popravdě se stále nemůžu rozhodnout, které z těchto míst bych upřednostnila a volbu bych asi nechala na případném zájemci.

Projekt Aves byla Vaší maturitní prací, kam směřujete dál?

Současně studuji první ročník na Fakultě výtvarného umění VUT v Brně. Studium designu jsem nyní vyměnila za obor sochařství v ateliéru Michala Gabriela, který je zaměřen převážně na figuru a 3D technologie. Designové tvorbě se však do budoucna nechci vyhýbat, ale zatím mě sochařství láká víc. I svou maturitní práci jsem formovala tímto směrem.

Za svůj projekt jste získala mnoho ocenění. Myslíte, že Vám pomohou k realizaci projektu?

Bohužel, na tuto otázku ještě asi nedokážu objektivně odpovědět. Dosud nemám s většími realizacemi příliš zkušeností, ale byla bych však rozhodně moc ráda, kdyby se něco takového povedlo, kdyby se našel nějaký partner projektu, který by se realizace ujal.

 

 

Autor: Kateřina Kostková.

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství
  • Česká Stavební Akademie
  • Slovenské centrum dizajnu