Design Cabinet CZ

06.06. 2011

Sektorový nábytek národního podniku Interier Praha

Historie a osobnosti

„Dětské hry už mnohokrát inspirovaly návrháře nejrůznějších výrobních odvětví. Je tomu tak i v případě sektorového nábytku, jehož princip je obdobný principu dětské skládačky, umožňující z řady typizovaných prvků sestavit pokaždé jiný tvar. Historie, současnost i koncepce výroby sektorového nábytku dokazují, že tento vynikající nápad má i neobvyklou životnost.“ (VHJ nábytkářský průmysl Brno, 1978)

Sektor se uplatnil nejdříve u skříňového nábytku do obývacích pokojů, později při zařizování kuchyní, ložnic či předsíní, uvažovalo se rovněž o čalouněném nábytku. Pro moderní řešení a cenovou dostupnost byl oblíben zejména mladou generací a využíván pro vybavení nevelkých bytů v panelových domech. O jeho dalším vývoji a typovém rozšiřování bylo rozhodnuto na počátku 70. let, kdy vstoupil v platnost státní úkol Nové směry ve vývoji a výrobě nábytku; jeho řešením byl v letech 1971-1976 pověřen Vývoj nábytkářského průmyslu v Brně.

Do skupiny šesti národních podniků, sdružených od roku 1961 pod hlavičkou VHJ Nábytkářský průmysl Brno (předchůdcem byla státní organizace Sdružení podniků nábytkářského průmyslu zřízená k 1. 4. 1958), patřil vedle Jitony Soběslav, UP závodů Bučovice, UP závodů Rousínov, TONu Bystřice pod Hostýnem a Kovony Lysá nad Labem také Interier Praha. Jeden z největších výrobců nábytku v českých zemích zahájil svou činnost v roce 1950 a koncem 70. let už vyráběl téměř 23% celkové produkce nábytku v ČSR. Ve výrobním programu převažoval úložný nábytek (obývací pokoje, skříňové stěny), dále se vyráběly čalouněné sedací soupravy, kuchyně, dětský i doplňkový nábytek. Po dokončení nového závodu v Říčanech v roce 1978 se podstatně zlepšily výrobní podmínky.

U 450 a U 550

Sektorový nábytek U 450 navržený Jiřím Jiroutkem a vyráběný od 60. let v Třešti u Jihlavy byl žádán pro snadnou montáž - spodní skříňky byly posazeny na podnože s šikmými nožkami, horní skříňky nasazeny na kovové kolíčky. Nábytek jednoduchého tvaru, charakteristický zešikmenou podnoží, v přírodním dubu nebo mořeném pololesku našel široké využití v obývacích pokojích, ložnicích i pracovnách. Další Jiroutkův návrh, vzor U 550, byl vyráběn v řadě modifikací - jedna z nich vzdáleně připomínala Universal.

Princip

Řadu U 450 nahradil na počátku 80. let jednoduchý, elegantní sektorový systém Princip od Milana Čečka. Jeho základem byla řada skříněk (otevřených, uzavřených dvířky i zasklených), skříní a doplňků pro různé druhy sestav; skříňky byly dodávány z velké části smontované, montovaly se sokly. Princip, jehož přední plochy překrývala arodýha s matným povrchem v provedení přírodní nebo mořený dub, byl určen především pro dětské a studentské pokoje, pracovny, knihovny, běžně jím však byly zařizovány také obývací pokoje nebo ložnice. Oblíbený nábytek, který v roce 1986 získal ocenění nejlepší výrobek oboru, se vyráběl v Třešti od roku 1983 více než 15 let.

Intertekta

Dílcový stavebnicový systém z laminované dřevotřískové desky v dezénu dřeviny palisandr a bahenní dub navržený architektem Josefem Macholánem působí na dobových prospektech spíše jako ucelená bytová stěna. Za výhody této sektorové řady vyráběné ve dvou délkových modulech byla považována „maximální variabilita ve směru horizontálním i vertikálním" a také princip suchého montážního spoje. Intertekta, oceněná jako nejlepší výrobek oboru 1979, měla bohaté vnitřní vybavení: sklápěcí postele, sklápěcí stoly, zásuvky na prádlo nebo obuv, vybavení likérníků a sekretářů, systém na gramofonové desky apod.

Alfa

Sestava zásuvek, poliček, skříní a skříněk, které se mohou doplňovat pracovními stolky. V podstatě nábytek navržený do kanceláří, škol, internátů a ubytoven...Má stejnou výhodu jako většina nábytku, která se v různých závodech Interiéru vyrábí: dá se různě sestavovat podle momentální potřeby a může tedy nabývat různých podob. Jeho povrch je umělý, naprosto hladký, takže se snadno udržuje...(Milena Nyklová: Naše návštěva v n. p. Interier, Domov 5/83). Nadčasový, univerzální program Alfa se stal ve své době nejrozšířenějším kancelářským nábytkem. Vyráběl se z laminovaných dřevotřískových desek v dezénu přírodní dub nebo v bílém laminu. Vedle základních elementů (spodní, horní skříňky, vysoké skříně, pracovní stůl) obsahoval celou řadu doplňků: závěsnou poličku, pracovní desky, noční stolky, skříňky na lůžkoviny ad.

Nábytek pro export

Se svými výrobky uspěl n. p. Interier i na zahraničních trzích. Pro export byl určen např. sestavovací borovicový nábytek (z dřevotřísky a borovicové dýhy) Wännern, Veronik, Vera z počátku 70. let a o něco mladší Garde nebo Wiking, oceněný Zlatou medailí na MVSZ Brno 1975. Vyráběl se v Bystřici u Benešova a byl vyvážen do Skandinávie, Francie, Německa, Holandska či Belgie.

Dagmar Koudelková

Převzato z časopisu Stolařský magazín 6/2010
www.stolmag.com

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu