Design Cabinet CZ

14.05. 2018

Side by side

Novinky

Anna Hrubá

Výstava Salone del Mobile v Miláně je díky celosvětové popularitě jedna z největších, které můžeme navštívit. Pro všechny oči designu je tato výstava velkou inspirací. Shlédnout jsme mohli více než tisíce produktů, které přitáhly pozornost ať svými vlastnostmi či „pouze“ neotřelým vzhledem.

Přesně takto na mě působila firma Extremis. Tato původem belgická společnost má řadu skvělých konceptů a řešení i pro oblasti, kde na první pohled není co vymýšlet. Expozice byla prezentována v hlavním výstavním centru, na veletrhu v oblasti Rho.

Zaujal mě koncept Bistroo, který se soustředil na to, jak si ještě lépe můžete vychutnat například šálek kávy v obyčejném bistru.

Stojí za ní designér Dirk Wynants a na první pohled není jeho kolekce ničím zajímavá. Vše se ale rázem mění, když si uvědomíme, že hlavní přidanou hodnotou jeho díla není šokující vzhled, ale funkčnost spojená s jednoduchostí. Jeho sedací set Bistroo je skvělým řešením například pro kavárny s terasou trpící nedostatkem prostoru. Je ale vhodný také pro domácí terasy či balkóny.

Výraznou změnou oproti klasickým židlím se stolkem je fakt, že na setu Bistroo sedí lidé vedle sebe, nikoliv naproti sobě. Mohou se tak například kochat výhledem na panorama města či rušnou ulici. Sezení „bok po boku“ překvapivě neruší konverzaci a lidé si často začnou všímat věcí, které by jim jinak unikly. Dalším benefitem pro každého restauratéra či majitele balkonu je rychlost a jednoduchost složení a rozložení setu. Stolek navíc obsahuje vyříznutý otvor, do kterého může obsluha umístit koření, květinu atp.

Hlavní konstrukce setu je tvořená třemi nohami z nerezové oceli. Ta je upravená práškovou metodou a díky tomu může být stůl ponechán venku po celý rok. Jsou však použity i jiné materiály, jako třeba hliník, z kterého je tvořena deska stolu. Díky flexibilitě materiálů je možno využít velkou škálu barev.

Najednou se jich odehrává několik po celém městě, pro návštěvníka je to tak opravdu silný zážitek.

 

Video archiv: https://www.extremis.com/en/picnic-tables/bistroo                           

Foto: archiv extremis.com
 

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství
  • Slovenské centrum dizajnu
  • Česká Stavební Akademie