Design Cabinet CZ

11.09. 2016

Stoly a stolky s netypickým konstrukčním řešením (I. část)

Novinky

Otevíráme nový tematický seriál věnovaný zajímavým a netypickým nábytkovým konstrukcím. Po seriálu o modulárním úložném nábytku, uveřejněném v Dřevařském magazínu 5, 6 a 7-8/2015, se tentokrát zaměříme na konstrukce vybraných stolů a stolků, které nás zaujaly na několika zahraničních nábytkových výstavách a veletrzích. Jako téma prvního dílu jsme zvolili stolky společenské, přídavné, odkládací a víceúčelové – jinými slovy stolky pro různé použití.

 

Sestavovací

 

Zajímavou skupinu v této kategorii nábytku tvoří stolky, jejichž konstrukce je navržena tak, aby je bylo možné jednoduše rozebrat, a tím zmenšit jejich tvar do co nejúspornější podoby kvůli přepravě nebo uskladnění.

Britského designéra Bena Hugginse při navrhování společenského stolku Little Star (malá hvězda) patrně inspirovaly hlavolamy. Dílo je tvořeno čtyřmi částmi zhotovenými z laminovaného březového multiplexu: kruhovou deskou o průměru 600 mm se středovým otvorem a třemi identickými nohami trojúhelníkového tvaru. Nohy jsou opatřeny systémem zářezů, kterými se vzájemně zaklesnou do sebe tak, že vytvoří podnož, přičemž v její horní části vznikne trojcípá růžice. Ta slouží k uchycení stolové desky. Autor pro její nasazení na podnož používá jednoduchý a rychlý „chmat“: protáhne ruku otvorem v desce, uchopí růžici za její tři cípy, stisknutím cípů zmenší průměr růžice, provlékne ji otvorem a růžici pustí. Ta se vrátí do své původní podoby, čímž zafixuje desku k podnoži.

Mezi „sestavovací“ stolky jsme zařadili ještě návrh Felixe Rassmanna, studenta Odborné školy řezbářské a truhlářské v Berchtesgadeneru. Jedná se o nízký odkládací stolek zhotovený rovněž z březového multiplexu. Odkládací prostor tvoří nízká nika čtvercového půdorysu, posazená na čtyřech kónických nohách. Důvodem pro zařazení tohoto výrobku do našeho seriálu je zvolený způsob konstrukčního připojení nohou k nice.

Ke spodní straně niky, šikmo k její ploše, jsou napevno připojeny čtyři luby spojené do čtvercového rámečku. Luby jsou zhotoveny ze dvou vrstev multiplexu, přičemž vnitřní (delší) díly jsou v rozích spojeny do zmíněného rámečku, zatímco vnější (kratší) díly jsou ukončeny několik centimetrů před rohy. Na vnější straně rohů tak vznikla „sedla“ pro vložení kónických nohou, slepených ze dvou plochých dílů do „L“ profilu. Spojení s luby je provedeno prostřednictvím dřevěných válcových kolíků pevně spojených s nohami, které se vsunou do otvorů vyvrtaných v rozích lubů. Ke koncům kolíků, opatřených příčnými otvory, se připevní motouz (přímo nebo přes ocelové háčky), který se pomocí dalšího dřevěného kolíku stočí, čímž přitáhne všechny čtyři nohy k sobě a vytvoří tuhou podnož.

 

Rozkládací

 

Další skupinu tvoří stolky, které fungují na principu „leporelo“ nebo „origami“, tzn., že pro snadnější skladování se složí do menšího kompaktního celku a v případě potřeby se několika jednoduchými pohyby rozloží do funkční podoby. Zde nás zaujal systém dvojice mladých švédských návrhářek Sanny Lindström a Sigrid Stromgren. 

Jde o nízký příležitostný stolek s kruhovou deskou a křížovou podnoží s názvem Grand Central, který je celý (deska i podnož) zhotoven z menších dílů, spojených vzájemně otočným způsobem pomocí kloubových spojů a textilních pásků. Dva díly křížové podnože jsou spojeny napevno pod úhlem 90°, zbývající dva díly jsou k nim připojeny pomocí textilních „pantů“. K horní části podnože je připojena kruhová deska, kterou tvoří 22 menších dílů spojených k sobě rovněž textilními „panty“. Jednoduchým překlopením se deska rozvine a zvětší svoji plochu asi pětinásobně. Z původně malého kompaktního objektu tak získáme plně funkční odkládací stolek s dostatečně velkou plochou.

 

Klečící/stojící

 

Označení klečící/stojící je odvozeno od vizuálního efektu, kterým působí stolek Bambi norské návrhářky Caroline Olsson. Jedná se o dřevěný víceúčelový stolek, který může sloužit jako jídelní nebo společesnký. Při navrhování podnože se autorka nechala inspirovat anatomií kolena, resp. lidské nohy, kde se kosti mohou ohýbat pouze k jedné straně.

Nohy jsou vyrobeny z masivních březových hranolků. Jsou složeny ze dvou dílů spojených k sobě na čep a rozpor, provedený jako jednostranně otočný kloub. Pohyblivé (otočné) spojení umožňuje příčně uložený průchozí šroub.

Diagonální pozice a šikmý sklon nohou současně s jednostranným ohybem kloubu zajišťují stabilní polohu stolu v jídelní pozici, kdy výška desky je 74 cm nad podlahou. Sklopením koncových částí nohou pod stůl snížíme výšku desky na 45 cm. A právě v této poloze může stůl u někoho vyvolávat dojem, jako by klečel.

 

Zvedací

 

A na závěr věnujeme ještě krátkou zmínku systému využívanému hlavně u společenských  stolků s fixní výškou podnože. Pro vyšší uživatelský komfort výrobci nabízí i varianty s možností zvednutí celé desky nebo některé její části do výšky, která z ergonomického hlediska odpovídá pracovní či jídelní poloze. Zde se většinou uplatňují speciální pohyblivé zvedací mechanismy, dodávané na trh výrobci nábytkového kování, které umožňují snadnou montáž do nábytku. Jako ukázku tohoto řešení jsme vybrali společenský stolek společnosti Gautier s dvojdílnou deskou. Pevnou polovinu tvoří skleněná deska z tvrzeného skla, zatímco druhá (zvedací) polovina je zhotovena z lakované MDF a s konstrukcí stolku je spojena prostřednictvím zvedacího mechanismu.

 

Radomír Čapka

Foto: autor

 

Převzato časopis Dřevařský magazín 11/2015

www.drevmag.com

 

 

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu