Design Cabinet CZ

25.05. 2018

Svět skrytých smyslů

Novinky

Veronika Maříková

 

V rámci milánského Design Week 2018 představila společnost SONY jedinečnou instalací Hidden Senses zaměřenou na propojení inovativních technologií s objekty každodenního života. Probudila smysly, jež jsou pro nás něčím tak přirozeným, že je často ani nevnímáme, a spojila je s technologiemi, nám novými, neokoukanými a mimořádně vzrušujícími. Donutila nás přemýšlet o našich smyslech, zkoumala jejich vztah k pokročilým technologiím a následně je excelentně transformovala do věcí, jež možná za pár let obohatí naše žití. Instalace interpretovala rychlý vývoj stále nových a nových technologií, aby ukázala možnost jejich nenásilného promísení s nynějším způsobem života a dala příležitost vytvořit tak nové výhodné formy komunikace, nám prozatím neznámé.

Výstava byla složena z pěti částí, kde postupně odkrývala jednotlivé příklady technologií v reakci na návštěvníky, prostor a produkty, jež následně představila jako celek v podobě našeho domova budoucnosti obohaceného o inovativní technologie. Společnost SONY tak skrze smyslové vjemy vyzdvihla cíle svého čtyřletého výzkumného projektu zabývajícího se propojením interaktivního designu a technologií nad rámec jednoduchých ovládacích prvků.

 

První prostor, nazvaný Echo, obsahoval dvě řady bílých čtvercových sloupů, které pomocí zvuků reagovaly na pohyb procházejících návštěvníků.

 

Under the light byla instalace zaměřená na vizuální informace. V neaktivním režimu působila jako obyčejná zeď. Na naši přítomnost však, díky poli pohybových senzorů, reagovala skrze jednoduché světelné efekty, barvy a tvary.

 

Další část, Tactile Objects, přidala ke zrakovým vjemům i dotek. Jednotlivé exponáty byly umístěny na stolech, které skrývaly senzorové jednotky. Příkladem byl například prázdný džbán, který však při jeho manipulaci či simulaci nalévání zněl jako by byl plný vody či instalace tří geometrických objektů, jejichž pohybem byla měněna hudba, hlasitost a vzhled.

 

Abstract Elektronics představovalo šest působivých a hravých objektů domácnosti. Lampa, jejíž světlo návštěvníka pronásledovalo nebo úžasný paraván složený z jedné strany z průhledných, ze strany druhé neprůhledných skleněných tabulek, jejichž otáčením bylo možno regulovat intimitu prostoru.

 

Poslední prostor, nazvaný Day & Night, nabízel shrnutí všech předešlých instalací zasazených do jediného typického interiéru. Návštěvník měl tak možnost naplno prožít „skryté smysly“ v rámci známého prostředí.

 

Foto: archiv presscentre.sony.eu

Více informací na: https://www.sony.net/SonyInfo/design/info/mdw2018/index.html?j-short=milandesignweek_2018  

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu