Design Cabinet CZ

26.03. 2019

Svítidlo Huriccane

Novinky

Huriccane neznamená jen známý meteorologický jev nebo bývalý popový hit, ale je to i název závěsného svítidla, které zaujalo návštěvníky letošního pražského veletrhu Světlo v architektuře.

Požádali jsme jeho autora Viktora Tabise, studenta ateliéru Industrial Design vedeného docentem akad. soch. Fedinandem Chrenkou na bratislavské Vysoké škole výtvarných umení, aby nám vysvětlil, z jakého materiálu je, a jakou technologií bylo vyrobeno. Svítidlo Huriccane vzniklo v ateliéri hostujícího pedagoga na VŠVU francúzského dizajnéra Erica Jourdana.

„Svítidlo navazuje na starší projekt, ve kterém jsem se zabýval návrhem autorské technologie, která by dokázala zanechat na modelu specifickou stopu. Šlo o přístroj na rotační obrábění kusů polystyrenu systémem narušování jeho povrchu rozpouštědlem. Tato technologie umožňuje velkou tvarovou variabilitu při zachování jednotného – rotačního charakteru formy svítidel.  Výsledné formy je možné je možné aplikovat na celou škálu typů svítidel – stojanové, stolové, závěsné, nástěnné…Jako finální materiál pro svítidla zapadá nejlépe do procesu výroby porcelán – jednak možností výroby několika identických kusů, ale umožňuje i individuální přístup ke svítidlu jako k solitéru. Transparentnost tohoto materiálu dává svítidlům navíc vyniknout nejlépe jejich nezaměnitelné struktuře. 

Název je odvozený od dynamiky hurikánu, která odpovídá rotačnímu procesu obrábění a na modelech zanechává spirálovitou strukturu.“ 

 

Více informací na : https://vimeo.com/222113668; https://vimeo.com/317283873;https://vimeo.com/317282988

 

Lenka Žižková

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu