Design Cabinet CZ

01.10. 2019 - 31.10. 2019

Underground Images: Plakáty z metra vytvořené na School of Visual Arts od roku 1947 do současnosti

Výstavy

New York, NY, USA – Škola vizuálních umění (School of Visual Arts; SVA) ve spolupráci s Fakultou umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a Nadací pro rozvoj architektury a stavebnictví uvádějí výstavu Underground Images: Plakáty z metra vytvořené na School of Visual Arts od roku 1947 do současnosti.

Jedinečná výstava představí v Praze výběr 63 z obrovského množství plakátů vytvořených na SVA pro výlep v rozsáhlém systému newyorského metra a nabídne tak pohled do historie školy a ukázku kolektivního talentu uznávaných pedagogů designu a ilustrace. Kurátorem výstavy, která se uskuteční v Galerii ABF (Václavské náměstí 833/31, Praha), je výkonný viceprezident SVA Anthony P. Rhodes, který od roku 2007 zastává funkci kreativního ředitele pro oblast plakátu.

Od poloviny 50. let 20. století byla SVA v předních pozicích mezi akademickými institucemi v USA díky tomu, že si uvědomovala potřebu alternativních marketingových strategií pro přilákání nových studentů. SVA se na nástupištích newyorského metra začala propagovat plakáty, které byly provokující i vizuálně poutavé. Plakáty předváděly tvorbu legendárních umělců (mezi jinými např. Ivan Chermayeff, Milton Glaser či George Tscherny), kteří byli členy učitelského sboru SVA. Ti skrze zakázky na zpracování plakátů zkoumali samotnou podstatu bytí umělcem a zároveň prezentovali vlastní výtvarný jazyk. Stejně jako škola samotná, i plakáty z metra se staly neoddělitelnou součástí identity města a představují touhu tvořit a riskovat.

Výstava je výběrem ze sbírky celkem 200 plakátů vytvořených na Škole vizuálních umění. Mezi stávajícími i bývalými členy pedagogického sboru zastoupenými v představené kolekci 63 plakátů jsou Gail Anderson, Marshall Arisman, Chris Buzelli, Gene Case, Ivan Chermayeff, Paul Davis, Pablo Delcan, Sal DeVito, Louise Fili, Audrey Flack, Nathan Fox, Bob Gill, Robert Giusti, Milton Glaser, Phil Hays, Steven Heller, Mirko Ilić, Viktor Koen, Stephen Kroninger, Marvin Mattelson, James McMullan, Jerry Moriarty, Tony Palladino, Edel Rodriguez, Stefan Sagmeister, David Sandlin, Paula Scher, Yuko Shimizu, Eve Sonneman, George Tscherny, James Victore a Robert Weaver.

Výstavu Underground Images organizují pedagog SVA Mirko Ilić a Francis Di Tommaso, ředitel galerií SVA. Více informací o výstavě včetně úplného seznamu vystavujících a organizátorů najdete na adrese www.sva.edu/about/exhibitions/traveling-exhibitions/underground-images.
Škola vizuálních umění patří již 70 let mezi přední vzdělávací instituce pro umělce, designéry a tvůrčí profesionály. Její učitelský sbor sestává z aktivně tvořících profesionálů. Díky dynamické učební náplni a důrazu na kritické myšlení je SVA katalyzátorem inovací a společenské odpovědnosti. Se 6 000 studenty navštěvujícími manhattanský kampus a 38 000 absolventy v 75 zemích tvoří SVA jednu z nejvlivnějších uměleckých komunit na světě. Informace o 31 studijních programech jsou dostupné na stránce www.sva.edu.

Výstavu Underground Images: Plakáty z metra vytvořené na School of Visual Arts od roku 1947 do současnosti do Prahy přináší Fakulta umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Tato škola se soustředí na vzdělávání tvůrčích osobností nejen v oblasti grafického designu a vizuální komunikace. Více informací o vzdělávacích programech a aktivitách fakulty najdete na www.fud.ujep.cz.

 

Více informací v příloze.

Informace o doprovodném programu www.facebook.com/grafickydesign1

www.gd1.cz

Galerie ABF
Václavské náměstí 833/31 110 00 Praha 1

Připojené obrázky

Připojené soubory

  • 01 - (262 kB)
  • TZ - (55 kB)

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu