Design Cabinet CZ

30.11. 2019

Ústecký Ateliér oděvního a textilního designu Fakulty umění a designu UJEP zabodoval na přehlídce pokoje 2019!

Recenze

Již po osmé se letos v listopadu (8. – 17.) uskutečnila přehlídka mladého umění a konfrontace vybraných ateliérů českých vysokých uměleckých škol.

V pražském Desfourském paláci se jí zúčastnilo více než 30 ateliérů. Letošním tématem byl Svéráz. Fakulta umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem vyslala do přehlídky projekty 4 ateliérů. V hodnocení odbornou porotou byl na 1. místě, jako nejhodnotnější, nejnápaditější a nejvtipnější vybrán realizovaný pokoj č. 18 s názvem : Večeře. Autory byli studenti  2. ročníku bakalářského studia ateliéru Oděvní a textilní design pod odborným vedením MgA. Jana C. Löbla a odborné asistentky MgA. Hany Coufalové.

O celkové koncepci a duchu projektu nejlépe vypovídá text, který si autoři sami sepsali

(Daria Antonenko, Alina Borodulina, Bao Long Duong, Ludmila Kopecká, Kai Mennander a Ksenia Sablina):

Název: Večeře

Svéráz, nejdůležitější slovo přehlídky Pokojů 2019. Hned po zjištění tohoto tématu jsme začali přemýšlet nad tím, jak nejlépe vyjádřit svéráz v jakékoli podobě. Zaměřili jsme se na svéráz člověka. Naše instalace vyjadřuje, jak vnitřek každého člověka působí na jeho zevnějšek. Můžeme klidně vypadat stejně, ale nikdy nebudeme stejní uvnitř.

,,Každý jsme z jiného těsta’’ tak zněla naše hlavní myšlenka. Vše, čím jsme, se odehrává v naší hlavě, stejně jako každá bábovka je jinak upečená, tak ani my nejsme ‘’upečeni’’ stejně. Každý z nás je také jiný, a proto jsme každé postavě vytvořili hlavu z bábovky. Rodinná večeře v surrealistickém pokoji o 12ti členech rodiny. Velkou roli hrál i pop-art. Snažili jsme se použít nejvíce odpadu pro výplň našich postav a 3D tapet, a tak recyklovat materiál.

Naší další inspirací byla freska Poslední večeře. V místě, kde je vyobrazen Ježíš, jsme nechali volnou židli pro návštěvníky, aby měli možnost si přisednout ke stolu.To bylo také reakcí na fenomén instagramových galerií, na místa, kam se lidé přijdou jen vyfotit.

Naše spolupráce na letošní přehlídce pokojů byla pro nás, studenty druhého ročníku ateliéru Oděvního a textilního designu, zároveň naší společnou semestrální prací.

 Rodina je základ, ať už je jakákoliv, každá je jiná. V ní vše začalo, v ní jsme byli upečeni. Jsme tu sami sebou, každý vlastní svéráz, a to nevadí, tady by nemělo. Vítejte u nás v rodině.

 

Eliška Nová

Foto: Barbora Žentelová

 

Více infomací na:

https://fud.ujep.cz/

http://aotd.cz/

https://magazin.aktualne.cz/kultura/umeni/pokoje-desfoursky-palac-vystava/r~504576d003c511eaac60ac1f6b220ee8/

https://artalk.cz/2019/11/19/pokoje-2019-v-desfourskem-palaci/?fbclid=IwAR09vEkWMfWx8jqHBpBVQm3iUUh8I80iREK0FMUUeTkc60XwanaCjQHN-hE

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097206490-udalosti-v-kulture/219411000121111/obsah/732385-pokoje-2019

 

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu