Design Cabinet CZ

01.08. 2019

V zaniklé osadě Bügellohe vlaje plachta hnaná větrem osudu

Novinky

Od země k zemi prorůstají od roku 2018 land-artová díla vytvořená v rámci česko-bavorského přeshraničního projektu. V loňském roce studenti sochařského ateliéru na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara pod vedením profesora Jiřího Beránka rozšířili land-artovou stezku souborem objektů „Už není kam" v okolí hradu Klenová, další čtyři díla na Klenové vznikla v rámci česko-německého sochařského sympozia. V letošním roce se sochařské sympozium konalo na německé straně ve městě Vilseck, kde tvorba probíhala podél řeky Vils.

Za symbolické vyvrcholení můžeme považovat aktuální tvorbu v zaniklé osadě Bügellohe u města Schönsee na německé straně hranice s Českou republikou, která byla představena veřejnosti 23. července 2019. Návrh výtvarného zpracování byl představen v únoru pamětníkům, veřejnosti a zastupitelům města Schönsee při společné besedě

Dílo v podobě plachty s ráhnem pomyslné lodi bylo zrealizováno autorem konceptu Benediktem Tolarem a jeho studenty Josefem Bartákem a Jakubem Čúzym během týdenního intenzivního workshopu, za použití materiálů skoro výhradně nalezených na místě. Zdeformovaný plech plachty se opírá přímo o jeden z bývalých domů rodiny Hüttl, jejíž zástupci se vernisáže také zúčastnili. Samotná vernisáž v podobě putování na zaniklé místo osady se nesla ve velmi symbolickém duchu a přiblížila osudy a příběhy lidí, kteří byli nuceni toto místo nedobrovolně obývat. Hlavním poselstvím, které zaznělo z úst pamětníků a které také připomíná land-artové dílo, bylo: smíření, odpuštění a přání, aby se nikdy nic podobného neopakovalo.

Celý projekt Prorůstání od země k zemi ukončí v roce 2020 série putovních výstav a publikace fotografií studentů ateliéru fotografie Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara, dokumentujících vzniklá umělecká díla i proběhlé akce.

 

Místo landartové instalace: osada Bügellohe, Schönsee (DE)

 

Více informací v příloze.

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu