Design Cabinet CZ

13.11. 2017

Veronika Šilhavá_Rozhovor v rámci Národní ceny za studentský design 2017

rozhovory

Veronika Šilhavá ze Západočeské univerzity v Plzni získala za sadu nádob Tabula rasa: připravená pro tvůj příběh ocenění Dobrý studentský design.

Veroniko, co se skrývá za příběhem Tabula rasa?

Mám jedny skvělý boty. Objevovala jsem s nimi Lakeside v Anglii, málem mi jedna uplavala, když jsem se učila sailovat, ztratila jsem se s nimi v Berlíně, ráchala je v potoce u Manětína, prochodila jsem v nich kilometrů, že se až divím, jak to, že pořád drží pohromadě. Určitě to znáte. A možná to pro vás nejsou boty, ale úplně jiná věc. Obyčejná věc, do které jste otiskli kus svého života. Věc s příběhem.

A o tom to celé je. I má porcelánová sada se zdá na první pohled obyčejná. Pod šedým povrchem se ale skrývají speciálně vytvořené vrstvy, které se časem budou odírat. Po delším používání tak má potenciál zaznamenat doteky člověka, který ji bude brát do rukou. Vepíše se do ní.

Za vzniklou sadou stojí také sbírka nejrůznějších příběhů konkrétních porcelánových předmětů s příběhem. Ta se stala základním kamenem celého díla.

Nese sada nádob nějaké poselství?

V rámci široké rešerše mi spousta lidí svěřila své důvěrné vzácné vzpomínky. Díky sesbíraným příběhům si troufám říct, že poselství nese silné: V lidech je hluboce zakořeněna i jiná touha než jen vlastnit nejnovější modely všeho možného spotřebního zboží, jak nám chce namluvit všeobjímající reklama současnosti. Že důležité věci se často skrývají pod povrchem a záleží jen na nás, jestli je dokážeme vnímat.

Co pro Vás znamená získání ocenění v Národní ceně za studentský design?

Především asi impulz a utvrzení, že bych si přála svou práci dostat reálně k lidem – pro které vlastně vznikla. Třeba se to podaří a budete mít už příští rok tip na super dárek k Vánocům.

 

http://www.studentskydesign.cz/cs/2017/winner

 

Autor: Kateřina Kostková.

 

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu