Design Cabinet CZ

18.03. 2022 - 24.04. 2022

Výstava Filozof struktur: Architekt a inženýr Jaroslav J. Polívka (1886–1960) v Galerii Jaroslava Fragnera v Praze

Výstavy

Výstava v Galerii Jaroslava Fragnera představuje neobyčejný příběh architekta a inženýra Jaroslava Josefa Polívky (1886–1960). Polívka je zapomenutou osobností české i globální stavební kultury 20. století. Teprve v posledních letech bývá objevován jako blízký spolupracovník architekta Franka Lloyda Wrighta, zakladatele americké moderní architektury.

Výstava návštěvníky seznamuje s Polívkovým rozsáhlým dílem, sahajícím od roku 1910 do roku 1960, zvlášť s jeho pražskými stopami i s jeho bohatým a plodným životem a dílem ve Spojených státech po roce 1939. Součástí výstavy bude bohatý doprovodný program, který začne již v sobotu 19. března komentovanou procházkou po realizacích J. J. Polívky v pražských Dejvicích a Bubenči. Výstava potrvá až do 24. dubna. Více na www.gjf.cz.

Výstava se zabývá životem a dílem architekta a inženýra Jaroslava Josefa Polívky (1886–1960) v mezinárodním měřítku: jeho začátky ve Švýcarsku, meziválečným působením v Československu i dobou emigrace ve Spojených státech po roce 1939. J. J. Polívka spolupracoval s významnými představiteli meziválečné avantgardy: Oldřichem Tylem, Josefem Havlíčkem, Jaromírem Krejcarem či Adolfem Foehrem. V roce 1946 se seznámil z vlastní iniciativy s americkým architektem Frankem Lloydem Wrightem a navrhl s ním celkem osm vrcholných projektů včetně Guggenheimova muzea v New Yorku, pro které vyřešil konstrukci rozvírající se spirálové rampy. Na výstavě se nachází 3D model Polívkova a Wrightova Motýlího mostu pro sanfranciský záliv od sochaře Tomáše Medka a Lukáše Prokopa, sochařská rekonstrukce Polívkových autorských tvárnic pro dům Williama Patricka v Redwood City sochařky Klaudie Korbelič a série ilustrací nerealizovaných či nedochovaných projektů od ilustrátora Jana Šrámka. Vedle toho je vystaven kompletní přehled Polívkova díla na evropském i americkém kontinentu, nově digitalizovaný soubor Polívkových fotografií dokumentující jeho návštěvy v sídle Franka Lloyda Wrighta v Arizoně a série autentických historických dokumentů z Polívkovy soukromé pozůstalosti. Součástí výstavy je i náznaková rekonstrukce Polívkovy vlastní autorské prezentace na skupinové výstavě inženýrů v galerii Stanfordovy univerzity v roce 1955.

Výstava se poprvé představila v brněnské Galerii Fakulty výtvarného umění v roce 2021. Aktuální výstava se zaměřuje na pražské působení a pražské projekty Jaroslava J. Polívky a je doplněna o svědectví osobností světové architektury na Jaroslava J. Polívku: nechybí zde Fritz Emperger, Frank Lloyd Wright, Bruno Zévi či Richard Neutra.

Součástí výstavy budou také doprovodné programy – komentované prohlídky, přednáška a komentované vycházky po Polívkových pražských stopách, z nichž první se koná už 19. března ve 14 hodin a zaměří se na jeho činnost v pražské vilové čtvrti Bubeneč. Informace o doprovodných programech jsou na www.gjf.cz a na facebookové stránce galerie.

 

Kontakt pro média:

Klára Pučerová / Galerie Jaroslava Fragnera

M: +420 602 404 920

T: +420 222 221 746

E: klara@gjf.cz

 

Ladislav Jackson / FAVU VUT Brno

E: jackson.ladislav@gmail.com

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu