Design Cabinet CZ

15.09. 2009

X. QUEER FILMOVÝ FESTIVAL MEZIPATRA 2009

Novinky

23. 10. - 31. 10. 2009 v Brně 02.11. - 08. 11 2009 v Praze


Mezipatra jsou queer filmový festival, který už deset let přitahuje mladé, vzdělané a sebevědomé publikum se zájmem o kulturu a zábavu, lidi, kteří se nebojí nálepek a nevěří stereotypům.
Oceněné filmy Mezipater budou moci diváci a divačky zdarma zhlédnout na webovém speciálu www.ceskatelevize.cz/mezipatra od 16. září (a také na http://www.mezipatra.cz/2009/pro-media/snimky-z-viteznych-filmu-minulych-rocniku.html) , přičemž každou středu do začátku festivalu přibude jeden titul, jehož promítání začne vždy ve 12 hodin. Prvním v pořadí bude legendární německý film Oi! Warning o vztahu skinheada a pankáče, následovat bude woodyallenovská komedie Miluji Tě? z prostředí lesbického Londýna, španělské Medvídě o gay otcovství, drama Něco úplně nového, které si z Mezipater odneslo kromě Ceny poroty i Diváckou cenu a který tematizuje mimo jiné strach z pedofilie, české Pusinky a německý transgender film Můj přítel z Fara. Oceněné filmy doplní výběr 22 krátkých filmů uvedených na loňském ročníku Mezipater.

Do další dekády své existence Mezipatra vstupují s pozměněným podtitulem - původně český gay a lesbický filmový festival nahrazuje nově queer filmový festival. Mezinárodně užívaný termín „queer" zahrnuje jak lesby, gaye, bisexuál(k)y a transgender lidi, tak nonkonformní heterosexuál(k)y a osoby, kterým jsou tradiční kategorie těsné.
Další změnu představuje nové logo a vizuální styl od Jana Koláře, držitele mnoha prestižních ocenění včetně Národní ceny za design a autora vítězného návrhu jednotného vizuálního stylu města Pardubic (2004), Královéhradeckého kraje (2005) a města Olomouce (2008).

Již tradičně Mezipatra každý rok sledují hlavní téma. Letos je jím Třetí světová válka pohlaví. Přichází s filmy, které sledují, jakým způsobem ve světě, kde vládnou tradiční genderové role a normativní heterosexualita, utvářejí své identity ti/ty, kdo se nějak odlišují od „normy". Ředitel festivalu Aleš Rumpel vysvětluje: „V tomto tématu chceme sledovat stereotypní představy o genderových rolích, které lidé zakládají na biologických rozdílech mezi pohlavími, to, jak pevně nás všechny tyto normy v každodenním životě svazují. Je dokonce časté, že gayové odmítají „zženštilost" a lesby mají různé stupně toho, koho přijímají za správnou lesbu. V programu také budeme sledovat, jak je podmíněná bisexualita jako uznaná identita, jak se projevuje transfobie a otevřeme i téma intersexuality".

Výběr z tiskové zprávy.

Více informací na: http://www.mezipatra.cz

 

 

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu