Design Cabinet CZ

16.10. 2017

Zdeněk Růžička_Rozhovor v rámci Národní ceny za studentský design 2017

rozhovory

Zdeněk Růžička z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze byl nominovaný za Nový hudební nástroj Soundscan v Národní ceně za studentský design 2017.

Zdeňku, vytvořil jste nástroje, které zkoumají vztah obrazu a zvuku. Můžete přiblížit, jak Soundscan funguje?

Nástroj má v sobě zabudovanou kameru, kterou snímá povrch. V tomto případě snímá jeho barvu. Na barvu, kterou zaznamená, potom reaguje zvukem. Prostě přejíždíte po čemkoliv a ono to vydává zvuky. Uvnitř je miniaturní počítač s nahraným kódem, který to všechno řídí. Kód lze kdykoliv vyměnit, takže hračka má takřka neomezené možnosti v tom jak se chová, na co reaguje, a jakým způsobem. V tom vidím její největší potenciál.

Projekt má velmi široké uplatnění, například pro rozvoj představivosti u dětí, nebo pro experimentální zvuková představení. V čem si myslíte, že Vaše práce obohacuje současnou designérskou tvorbu?

Zkusim odpovědět takhle: Jsem svým zaměřením grafický designér. Původně mě zajímaly různé tištěné experimentální záznamy hudby a chtěl jsem s nimi nějak pracovat. Dostal jsem se až sem. Vznikla věc, která přesahuje úplně někam jinam mimo moje zaměření. To byl dost zásadní moment – zkuste někdy vystoupit mimo svoje zajeté koleje nebo se pustit do něčeho, čemu třeba úplně nerozumíte, je to strašně osvobozující. Martin Rajniš kdysi někde řekl, že když člověk najde jinou cestu, tak trochu zvýší míru svobody. A to se mi v tomhle případě povedlo – najít si pro sebe jinou cestu.

 Proč by Vaše práce měla být oceněna v letošním ročníku NCSD?

Pokud je můj projekt opravdu dobrý, pomůže mu to ven do světa. Nerad bych, aby zapadl někde v šuplíku. Rozhodně to bude motivace dál na něm pracovat a zlepšovat ho.

 

Děkuji za rozhovor

 

Text: Kateřina Kostková

 

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu
  • Česká Stavební Akademie
  • Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství