18.06. 2025
Zemřel Tomáš Fassati
Historie a osobnosti
Zemřel Mgr. Tomáš Fassati (22. 2. 1954, Praha – 11. 6. 2025, Praha), náš laskavý kolega, který odborně přispíval na náš web designcabinet.cz.
Tomáš byl svědomím designu a profesionální etiky. Neúnavný člověk, který se marně snažil o edukaci nejen v oborech ergonomie. Jeho záběr byl neuvěřitelně široký i hluboký. Bojovník, expert, slušný a laskavý člověk, bude nám opravdu chybět. Už nikdy pro nás nic nenapíše, už nikdy nezavolá pravidelný hodinový hovor. Měla jsem ho moc ráda a ráda jsem si s ním povídala. Lenka Žižková, Design Cabinet CZ
Měla jsem ho taky moc ráda! Chytrý chlap! Slušný člověk. …Taky jsem zjistila, co všechno dělal, to je neuvěřitelné! Henrieta Nezpěváková, Fakulta architektury ČVUT
Je to velká ztráta, byl to vzácný člověk, velká škoda, Martin Surman, Fakulta multimediálních komunikací UTB ve Zlíně
Byl to skvělý a nenahraditelný člověk. Bude tu chybět. Ivan Dlabač, UMPRUM
Já ho měl taky rád, byl to opravdu nadšenec. Jan Němeček, UMPRUM
Tomáš byl dobrý člověk, odborník a aktivista. Bude mi chybět. Vlastimil Bartas, UMPRUM
Tomáš Fassati byl český vědec, vysokoškolský pedagog a odborný manažer. Zabýval se teorií vizuální komunikace v komplexní vazbě na interakci člověka, designu i architektury (human factors, ergonomie). V rámci International Institute for Information Design byl v 90. létech 20. století průkopníkem výzkumu praktické globální vizuální komunikace a metod výuky druhé gramotnosti. Je například autorem učebnice Practical visual communication, která vyšla také v češtině, nebo prvního česko-anglického slovníku vizuální komunikace.
Tomáš Fassati je autorem řady odborných publikací, realizovaných výstav, stálých expozic, odborných sympozií, autorem několika průmyslových vzorů oblasti praktické vizuální komunikace. Redigoval řadu odborných periodik (Galéria, Angelma, Artsystem, Muzeum, umění a společnost, Česká ergonomie, Design 4.0 – Mezičas ad.). Zabýval se také fotografováním, audiovizuální tvorbou, navrhováním interiérů, designu včetně grafického nebo oděvních návrhů.
V roce 1990 založil společně se svou ženou Annou v Benešově u Prahy Muzeum umění a designu jako projekt s netradiční vizí, kde tématem vzdělávání nebylo samo umění, ale pomocí umění byla vzdělávací činnost zaměřena na významné oblasti života: společenské vztahy, duchovní rozměr jedince a životní prostředí. V muzeu se za čtvrtstoletí podařilo shromáždit rozsáhlé sbírky volného umění včetně fotografie i videa a také specificky koncipované kolekce užité tvorby – designu včetně grafického. Ke zprostředkování umění veřejnosti byly programově vedle tradičních metod používány alternativní, v rovině designu pak zejména návštěvnické laboratoře. Projekt se dařilo rozvíjet dvacet pět let, nejvýraznějším obdobím byla léta 2010–2015.
Pedagogicky působil Tomáš Fassati v Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity, na pražské UMPRUM, Fakultě architektury ČVUT, Filozofické fakultě UK Praha a na Fakultě umění a designu UJEP v Ústí nad Labem.
Založil několik odborných knihoven (v Galérii F v Banské Bystrici, v Muzeu umění a designu v Benešově, na Fakultě architektury ČVUT). Fassati stál také koncem 10. let 21. století u základů českého vzdělávání v ergonomii, který byl vytvořen vědeckou společností pro ergonomii (ČES) a Výzkumným ústavem bezpečnosti práce Praha (VÚBP).
Tomáš Fassati se věnoval také audiovizuální tvorbě. Jeho práce jsou zastoupeny například ve sbírkách Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, Moravské galerie v Brně, Slovenské národní galerie v Bratislavě nebo ve Zlatém fondu Národního muzea fotografie.
Jako vysokoškolský pedagog byl také encyklopedistou. V 90. létech přispěl základními hesly o vizuální komunikaci do české encyklopedie Universum, zpracoval řadu hesel do bedekrů Česká republika – moderní architektura] a Za architekturou Benešovska. Byl editorem Encyklopedických listů - ergonomie + umění + design. Pro wikipedii zpracoval v týmu Institutu inteligentního designu i nezávisle řadu hesel o osobnostech, institucích a odborných pojmech.
Více informací o pracích a působení Tomáše Fassatiho lze najít na internetu a na https://cs.wikipedia.org/wiki/Tom%C3%A1%C5%A1_Fassati
Připojené soubory
- Tomáš Fassati, parte - (113 kB)