Design Cabinet CZ

13.02. 2018

Zimní sklizeň 2017 a nová etapa ateliéru Sklo na Fakultě umění a designu UJEP

Novinky

Generace Y definuje sklo krví, kostí, hydrogelem, solí, polystyrenem i zmrzlinou.

Nová etapa ateliéru Sklo FUD UJEP nabízí studentům prostor pro dialog o umění, designu, skle a praxi, na kterou tuto generaci připravuji. Podporuji odvahu. Společně kráčíme cestou experimentu, sdílení, autenticity a inovace. Jsme kolektiv, který staví na tradicích a vlastní vizi. Designér je pro mě univerzálním a současným tvůrcem, který cítí tvar, proporci, zná řemeslo a chápe problém, který dokáže zlepšit. Děkuji kolegům, studentům i celému týmu za spolupráci a velké nasazení, které do tohoto semestru vložili.

 

Marcel Mochal

vedoucí ateliéru Sklo

 

stava semestrálních a klauzurních prací

 

Svobodné téma semestrální práce „Nápoj mého srdce formuje hodnoty konkrétní oblasti designu a dává prostor pro definici cesty každého studenta – designéra. Tento semestr se cíleně zabýváme designem pro dvě technologie – hutní výrobu skla a technické sklo. Spolupracujeme s hutí Štefánek z Desné v Jizerských horách, která je našim partnerem nejen při výrobě, ale i během konzultací návrhů. Externí spolupráce zároveň probíhá s výrobcem technického skla – sklárnou Detesk z Železného Brodu. Klauzurní téma dělím na dvě úrovně – speciální téma pro první ročník a druhé téma pro ostatní studenty. Návrhy vznikají v atmosféře sdílení – formou individuálních i kolektivních konzultací a prezentací.

 

Semestrální práce:

Nápoj mého srdce (design nádoby)

 

Klazurní práce:

Zmrzlinový pohár (design nádoby) 1. ročník

Still life (objekt, design, instalace) 2.– 4. ročník

 

Anotace vybraných prací:

Lenka Herbová – 1.ročník BcA.

Projekt Ugwo – zmrzlinový pohár

Klauzurní práce se zabývá novým a inovativním způsobem podávání zmrzliny. Tvar misky definuje vnitřní zvýšená plocha, která umožňuje lepší konzumaci zmrzliny. Design poklopu je definován neobvyklým způsobem točení zmrzliny. Kombinace transparentní a opaktní barvy skla umožňuje moment překvapení a určitého tajemství – uživatel přesně neví, jaký zážitek ho čeká uvnitř.

 

4. ročník BcA.
Marcela Šilhánová – Semestrální práce – Nápoj mého srdce
Projekt Anastázie
Karafa na vodu Anastázie je komplet obsahující láhev, zátku spojenou s nerostem – kámen, který svými pozitivními vlivy zlepšuje chuť vody a zároveň má příznivé účinky na lidský organizmus.

 

foto: Filip Švácha (student ateliéru Aplikované a reklamní fotografie

grafický design výstavy: Tuan Vuong Trong (student GD2)

 

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu
  • Česká Stavební Akademie
  • Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství