Design Cabinet CZ

21.04. 2020

Zlínské Namadlo a Nakliku

Novinky

Pracovníci nebo studenti vysokých škol a univerzit, na nichž se studuje design, se zapojili do boje proti koronaviru různým způsobem. Někde šijí a rozvážejí roušky nebo tisknou na 3D tiskárnách pro zdravotnický a sociální personál ochranné štíty.

Ve Zlíně se soustředil Vladimír Kovařík, vedoucí  Ateliéru produktového designu na Fakultě multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati na jednu z forem přenosu infekce SARS-Cov-2 na to, jak bránit přenosu viru dotykem. Ve veřejných interiérech se téměř všichni jejich návštěvníci dotýkají různých madel a klik, na nichž se virus drží až desítky hodin. Vyhnout se dotyku s nimi rukou vede většinou k použití lokte, což je někdy komplikované a mnohdy i těžko proveditelné.

Zrodily se projekty  “namadlo" a “nakliku", díky nimž se nemusejí žádné dveře otevírat rukou. Po jejich instalaci se otevírají tahem předloktí, které po nich neklouže, užití je jednoduché a „bezbolestné“. Přičemž Namadlo je navrženo ve dvou variantách - pro vodorovná a pro svislá madla. Oba produkty se upevňují na madla a kliky běžně dostupnými stahovacími páskami.

Vladimír Kovařík se s děkankou docentkou Irenou Armutidisovou a vedením UTB rozhodli, že poskytnou data k 3D tisku produktu Namadlo veřejnosti bezplatně. Data pro 3D tisk Namadla jsou ke stažení na webových stránkách zlínské univerzity https://fmk.utb.cz/aktuality-akce/3d-tiskem-proti-koronaviru/, a to včetně instruktážního videa montáže, které zpracoval a natočil student ateliéru Audiovize Dominik Zbořil. 

Prototyp plastového nástavce Namadlo vyrobili ve škole technologií 3D tisku. Vývoj prošel nejen hledáním vhodného tvaru, ale i typu materiálu. Na prototypu a optimalizaci tiskových dat pracoval společně s Vladimírem Kovaříkem kolega z ateliéru produktového designu Miloš Cettl. V případě sériové produkce je možné Namadlo vyrábět vstřikováním do formy.

 

Produkt Nakliku nabídla FMK UTB k výrobě společnosti DAGO (https://www.dago.cz), se kterou dlouhodobě Ateliér produktového designu spolupracuje. Ta ho vyrábí a bez zisku prodává - prodejní cena pokrývá výrobní náklady.

Pro oba produkty Namadlo a Nakliku, které jsou také volně ke stažení, navrhl samolepky Ivan Pecháček.

 

Foto: Martin Daněk, Václav Skácel / video: Dominik Zbořil

 

Více informací na: https://www.dago.cz a  https://fmk.utb.cz/aktuality-akce/3d-tiskem-proti-koronaviru

https://fmk.utb.cz/aktuality-akce/nakliku-dalsi-pomucka-zamezujici-sireni-koronaviru/

https://fmk.utb.cz/en/news-events/nakliku-another-device-preventing-spread-of-covid-19/

 

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu