Design Cabinet CZ

28.01. 2018 - 22.02. 2018

Zóna bez hranic. Současný česko-slovenský autorský šperk

Výstavy

V pražské galerii SmetanaQ na Smetanově nábřeží 4 je možné si do 22. února 2018 ověřit, jak silná je generace našich a slovenských šperkařů.

Výstava Zóna bez hranic. Česko-slovenský autorský šperk prezentuje a předkládá výběr z aktuálních kolekcí 36 autorů. Vystavené objekty boří mýty a hranice toho, co by mohlo být považováno za šperk v tradičním slova smyslu. Nemusí být decentní, uměřené a reprezentativní. Naopak jdou proti proudu, mají vlastní názor, jsou výrazné a nutně přitahují pozornost. Nemají ambici být elegantním doplňkem, ale fungují jako autonomní umělecké dílo.

Kurátorky Marcela Kindl Steffanová, Tereza Vernerová Volná a Mária H. Nepšinská oslovily jak zavedené a úspěšné umělce, tak mladé, neznámé tvůrce. Primárním kritériem výběru byl jedinečný umělecký výraz artefaktů, z nichž některé se svým projevem blíží volné plastice, zatímco jiné jsou úzce funkčně a ideově spjaté s tělem nositele.

Autoři kreativně pracují s tradičními šperkařským materiály, jako je stříbro, zlato nebo perly, ale nebojí se experimentovat ani s materiály zcela výstředními. Výstava představuje mimo jiné šperky z plastů či silikonu, z lan, křehké křídy nebo využívají dekoru pečlivě kultivovaných plísní.

Kombinace vystavených šperků z Česka i Slovenska poukazuje na fakt, že umění nemusí nutně respektovat politické hranice. Šperkaři z obou zemí spolu komunikují prostřednictvím své tvorby, která jako by rozdělení Československa téměř nezaznamenala. Mnohé autory spojují přátelství, studijní a sympoziální pobyty v jedné i druhé zemi a další formy profesionální i ryze osobní spolupráce. Společně tak překračují hranice obou zemí i zažitých představ o tom, co vše může být šperkem.

Výstava putuje od listopadu 2017 do června 2018 po čtyřech středoevropských městech (Jablonec nad Nisou, Praha, Bratislava, Legnica) s bohatou šperkařskou tradicí. V pražské galerii SmetanaQ bude k vidění do 22. 2. 2018.

Vystavující autoři

Jana Válková Střílková, Marta Švajdová, Marcela Kindl Steffanová, Martin Grosman, Veronika Pouzarová, Petr Vogel, Karla Olšáková, Hana Polívková, Dana Tomečková, Lucie Houdková, Martin Verner, Martina Singerová, Kateřina Jirsová, Markéta Kratochvílová, René Hora,,Alžběta Dvořáková, Markéta Šumová, Adéla Wiesenbergová, Tereza Borlová, Kristýna Španihelová, Slavomíra Ondrušová, Jana Machatová, Peter Machata, Pavol Prekop, Barbora Jamrichová, Viktória Munzker, Maya H. Nepšinská, Karol Weisslechner, Blanka Cepková, Mia Čopíková, Katarina D. F. Siposová, Veronika Uhrecká a Kateřina Kissoczy.

 

Galerie SmetanaQ, Smetanovo nábřeží 334/4, Praha 1

otevírací doba út – ne 11:00 - 18:00

Více informací na: www.zonabezhranic.cz

 

 

 

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu