Design Cabinet CZ

08.05. 2018

Zpráva z Milána - soutěž pro mladé talenty designu ein&zwanzig

Novinky

Anna Rauferová

Díky soutěži ein&zwanzig je každoročně poskytnuta možnost 21 designérům, aby prezentovali mezinárodnímu publiku na Milan Design Weeku v zóně Tortona své práce orientované na lifestyle a na produktový, textilní a materiálový design. Zároveň se soutěží je zúčastněným nabídnuta veškerá mediální i finanční podpora a promo. Většinou se jedná o mladé designéry, studenty, absolventy vysokých uměleckých a technických škol z celého světa nebo mladá designová studia.
 

Porota pečlivě vybírá mezi více než osmi stovkami soutěžících, kteří se snaží zaujmout svým vlastním pohledem na věc. Začátkem roku vybere vždy porota 21 výherců a jednoho Best of Best, a ti všichni vystaví prototypy nebo modely svých prací v dubnu právě v italském centru designu. Mnohočetnou porotu tvoří například němečtí designéři jako Eva Marguerre, Marcel Besau, Uli Budde, Mathias Hahn a Nina Bruun, která zároveň navrhla koncept celé letošní výstavy. V porotě najdeme mimo jiné členy z Anglie, Dánska, Itálie, USA ad.

Cenu hlavního výherce vybojovala dívka z Berlína, čerstvá absolventka Royal Collage of Art – Sofia Souidi, jejíž soutěžní práce byla zároveň její magisterskou prací. V Miláně vystavila své svítidlo Gradient. Zdroj denního světla není stálý a ona vytvořila zdroj umělý, který v závislosti na počasí, denní době a architektuře daného místa mění svou barvu, tvar a intenzitu - tudíž věrně imituje světlo procházející oknem. Ideální pro osoby pracující celý den v uzavřeném prostoru bez oken.
Mezi ostatními oceněným pracemi jsme mohli vidět spousty zajímavých nápadů. Jedním z nich byla například lavička od Maiky Gebker. Už jen samotným zvednutím sedací plochy výš nad zem vytvoříme nový, jiný pohled na místa, která jsou nám známá. Donutíme se dívat veřejnosti na prostor z jiné perspektivy. Jonas Wansing vystavil zajímavý praktický kus nábytku (ideální pro člověka žijícího o samotě), který lze přetvořit na gauč, psaní stůl nebo pohodlné místo pro posezení u jídla.
Celkově bylo vidět, že porota ocenila nejen estetickou stránku, ale dbala na přínos pro společnost, vtip a celkový přístup a myšlenku.
Soutěž probíhá každoročně a účast v ní je zdarma.

Více informací na:

http://www.ein-und-zwanzig.com

https://www.facebook.com/GermanDesignCouncil
 

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu
  • Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství
  • Česká Stavební Akademie