Design Cabinet CZ

14.11. 2011

Vinařství Josef Kořenek – vizuál pro moravskou tradici a rodinnou péči

rozhovory

Tak komplexní a promyšlený vizuál, do jakého se pustila Marta Maštálková z pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové, často nevidíme. Problematika vína, jeho pěstování, zpracování a distribuce, vtáhla autorku natolik, že se jí podařilo pokrýt snad všechny nároky rodinného vinařství a ještě pár dalších, o kterých předtím sami nevěděli, že je vlastně mají...

Marta se věnovala etiketě, navrhla znak, který prochází celou vizuální prezentací, vybrala novou láhev a její barevné odstíny, graficky zpracovala kartonové obaly, vymyslela velmi originální dárkové balení na láhev z hlíny, přesvědčila rodinu o potřebě katalogu vín, který následně taktéž navrhla a postarala se i o vizitky.
Nejvýraznějším prvkem je pochopitelně znak rodinného vinařství pana Kořenka, kterým se stalo písmeno K vycházející z motivu kořene a větviček vinné révy. Tato kaligrafickým štětcem pojatá K jsou celkem tři a podoba každého z nich je podmíněna stádiem růstu keříku. Tím je také dáno jejich použití - pro sudová vína je určeno K ve tvaru kořene révy, pro jakostní vína je K z větviček mladého keříku, pro označení přívlastkových vín a všechnu ostatní prezentaci slouží rozvětvené K s novým výhonkem.

Marto, dočetla jsem se, že Vás oslovila přímo rodina pana Josefa Kořenka a Vy jste se za nimi vypravila na Pálavu... Čím Vás ona návštěva u rodiny Kořenkových inspirovala? Snažila jste se, aby se v návrhu třeba nějak odrazil charakter moravské rodiny vinařů?
Návštěva pana Kořenka pro mě byla k práci velice důležitá. Poznala jsem tak celý proces sklizně a výroby vína a také jak malé rodinné vinařství funguje v procesu. Chtěla jsem, aby se ve vizuálním stylu projevila právě tato rodinná péče a tradice, zároveň také ráz krajiny, ve kterém vinná réva roste.

Pustila jste se nakonec i do trojrozměrného designu - mám teď na mysli hlavně dárkový hliněný obal, kdy jste se výroby sama účastnila. Jaká to byla pro Vás, grafickou designérku, zkušenost?
Nutno říct, že dárkový hliněný obal je zatím pouze prototyp a vychází z mého experimentu s čím hlínu pojit, aby držela tvar. Nad výrobou jsem se radila a stále radím ve škole se sochaři a designéry, kteří mají zkušenosti s různými materiály. Nyní jsem ve fázi kdy přemýšlím jak obal připravovat nejlépe pro snadnou vícenákladovou výrobu. Také jak určit smrštivost hlíny, protože postupem času vysychá. Zkušenost je to pro mě obrovská.

Jaká byla vlastně reakce pana Kořenka na hotový vizuál? Najdeme v regálech vinoték Vaše společné dílo?
Návrh se panu Kořenkovi líbil. Byla jsem ráda, že by i přistoupili například na výrobu lahví s visacími štítky pod kapslí. Lahve plní ručně. Nyní zpracovávám vizuální styl do výroby, drobně upravuji etikety, řešíme nákup lahví. Kořenkovi mají ještě nyní zásobu "staré verze". Plánovali jsme, že by se nové lahve mohli objevit v příštím roce. Tak uvidíme, bude to asi ještě chvíli trvat.

Změnila diplomka Váš vztah k vínu? Předpokládám, že byla spjata s jeho zvýšenou konzumací... Aspirujete na someliérku, nebo jste po diplomce spíš zatoužila po prázdninovém detoxu a na víno se chvíli nepodíváte?
Můj vztah k vínu se zásadně nezměnil :) Mám ho ráda jako dřív, jen se nyní lépe orientuji v různých odrůdách a ještě víc si všímám etiket vín. O someliérství ale určitě prozatím nejde :)

Marty Maštálkové se ptala Eva Grochová
Design Cabinet CZ


http://www.designcabinet.cz/dvacaty-rocnik-narodni-ceny-za-studentsky-design-zna-sve-viteze
http://www.designcabinet.cz/odorico-pordenone
http://www.designcabinet.cz/sklenik-pestovani-rostlin-pod-umelym-osvetlenim
http://www.designcabinet.cz/giuseppe-variabilni-nabytek-nejen-pro-deti
http://www.designcabinet.cz/lumen
http://www.designcabinet.cz/ventus-energie-sbalena-na-cesty
http://www.designcabinet.cz/zivena-sbira-ostruziny-logopedicka-kniha
http://www.designcabinet.cz/individualista
http://www.designcabinet.cz/mullatem-vesmirne-pusobivy-sperk
http://www.designcabinet.cz/air-clean-bridge-most-do-cistejsi-budoucnosti
http://www.designcabinet.cz/whoop-de-doo-narodni-cenu-dostala-anna-maresova-za-eroticke-pomucky

http://www.studentskydesign.cz
http://www.facebook.com/Studensky.design

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu