Design Cabinet CZ

26.01. 2021

Cesty Petra Stehlíka

Novinky

Petr Stehlík (*1983) absolvoval Fakultu umění a designu UJEP v Ústí nad Labem. V bakalářském stupni  v ateliéru Keramiky a porcelánu a navazujícím magisterském studiu v ateliéru Sklo. Během studia absolvoval několik zahraničních stáží v různě zaměřených designérských ateliérech. Své práce prezentoval na domácích i zahraničních výstavách. Některé jeho realizace jsou zastoupeny ve sbírkách Uměleckoprůmyslového musea v Praze. V současné době se zabývá výrobou porcelánových šperků a objektů pod značkou Stehlík Design.  

Kombinované studium porcelánu a skla mu už ve škole umožňovalo experimentovat s materiály, technologiemi, objevovat nové postupy, což ho baví dodnes. Hledačství se odráží v jeho posledních pracích. Důkazem je kolekce váz Stardust, v nichž kombinuje černý biskvit s materiálem strukturou podobný diamantu. Aby černý třpytivý povrch vynikl, spojil jej se saténově matným porcelánem a volil velmi jednoduché tvary vycházející z válce. Svým tvaroslovím odkazují na brutalistní architekturu. Vázy jsou kromě atraktivního vzhledu jedinečné především technologií výroby. Petrovi se podařilo spojit na první pohled nespojitelné. Každý z materiálů má zcela jiné vlastnosti, jinou roztažnost a chování. Aby dosáhl kýženého výsledku, musí oba propojit a společně vypálit.

„Nechci kopírovat a přetvářet něco, co už bylo vyrobené, ale hledat nové cesty. Inspirací pro tyto vázy mi byla studijní stáž v Německu, kde jsem měl možnost vytvářet šperky z podobného materiálu“, říká Petr Stehlík. Než se ale dostal k představenému výsledku, trval vývoj a nejrůznější experimentování 4 roky.  

Petr Stehlík pracuje se svou manželkou pod značkou Stehlík Design. Ve studiu vznikají také vtipné porcelánové šperky v duchu podoby skládaných origami.

Ve volném čase se věnuje především vlastním výzkumům. Aktuálně experimentuje s recepturami vlastních glazur a kombinacemi porcelánu s různými kovy či materiály. Důkazem je, že se mu před nedávnem podařilo propojit sklo s porcelánem v jednu slinutou hmotu. Na této technologii i dalším využití v současné době intenzivně pracuje. 

 

Foto: Anna Pleslová, Lucie Štruncová

 

Více informací v příloze.
 

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu