Design Cabinet CZ

04.11. 2018

Křeslo Chips Lucie Koldové získalo German Design Award 2019

Novinky

Letošní novinka značky TON, kterou navrhla česká designérka Lucie Koldová, slaví svůj první titul. Po zájmu odborníků i veřejnosti po představení prototypu v rámci projektu Das Haus na IMM Cologne a finálního modelu na Salone del Mobile, ocenila jeho tvary mezinárodní soutěž German Design Award. Lounge křeslu Chips udělila titul Winner 2019.

"Tento velmi originální design, založený na typickém tvaru bramborového lupínku, je hlavně komfortní, a to díky velkorysým rozměrům čalounění a opěradla. Tento netradiční nápad byl vyroben velmi důsledně a společně s barevnými variantami vytváří perfektní efekt," uvedla ve svém hodnocení odborná komise.

 

Lounge křeslo Chips vytvořila designérka Lucie Koldová, která se při jeho tvorbě inspirovala tvarem bramborových lupínků. Ten vyniká při pohledu na opticky lehký, avšak záměrně předimenzovaný opěrák z perforované textilie, který je orámovaný ručně ohýbaným dřevem. O komfort při sezení se stará masivní sedák očalouněný taštičkovými pružinami a PUR pěnou, stejně tvarovaný taburet a ergonomický variabilní polštář. Křeslo propojilo autorčin rukopis, který formuje převážně práce se svítidly, a fascinující technologii, která se v Bystřici pod Hostýnem používá od roku 1861.

Kromě tvarů je novinka zajímavá také výrobním postupem, technologií ručního ohýbání dřeva. Proces začíná napařováním bukových hranolků ve speciálních kádích, kde setrvávají dle svého průměru několik hodin. Ohýbači je následně vkládají do formy a přiloží na ně pasnici. Ta přebírá tlak dřeva a umožní mu vzít na sebe zvolený tvar. Dřevo se následně suší, několik týdnů klimatizuje ve speciální místnosti, kompletuje, barevně moří a lakuje. Vše pod jednou střechou firmy TON.

 

Letošní ocenění v soutěži German Design Award není pro značku jediným. V minulosti jej získala například pro křeslo z kolekce Alba či židli a barovou židi Leaf. Slavnostní vyhlášení tohoto ročníku se uskuteční 8. 2. 2019 během veletrhu Ambiente ve Frankfurtu.

 

O soutěži German Design Award

 

German Design Award  je mezinárodní soutěž, kterou organizuje German Design Council. Jeho cílem je identifikovat, prezentovat a ocenit produkty či projekty, které jsou jedinečnými designovými trendy s vysokou kvalitou. Ocenění je rozděleno na dva segmenty, Excellent Product Design and Excellent Communication Design.

 

Více informací v příloze a na www.ton.eu

 

 

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu