Design Cabinet CZ

06.08. 2019

Odkazy na Bauhaus na imm cologne 2019

Novinky

Na mezinárodním nábytkářském veletrhu imm cologne 2019 v německém Kolíně nad Rýnem se nedaly přehlédnout odkazy na stoleté výročí Bauhausu, snad nejvýznamnější avantgardní škole umění, designu a architektury.

Škola vznikla roku 1919 z původní uměleckoprůmyslové školy založené roku 1906 Henrym van de Velde ve Výmaru. Jeho nástupce, německý architekt Walter Gropius, sloučil původní školu s výmarskou akademií výtvarných umění a novou školu, pro kterou sám navrhl budovu, nazval Staatliches Bauhaus.

Studenti byli vzděláváni po stránce umění, techniky a řemesel s cílem o dokonalost celku. Vznikla vynikající učební metoda, která se dnes využívá na všech architektonických školách: výchova na konkrétních úkolech pro reálnou práci. Příslušníci československé moderny tehdejší doby s pedagogy z Bauhausu spolupracovali. Bauhaus byl vzorem pro vznik uměleckých průmyslových škol včetně Školy uměleckých řemesel v Bratislavě.

Každý návštěvník letošního imm cologne  se mohl potěšit krásou a nadčasovostí výrobků autorů z Bauhausu, a to jak v pasáži 3/11 na panelu Work in Progess – 100 Jahre Bauhaus, tak v expozicích firem vlastnících ochranné známky opravňující vyrábět repliky. Jednou z takových firem je Knoll International, která zaujala exkluzivní expozicí s kopií onyxové stěny odkazující na brněnskou vilu Tugendhat a jejího autora Mies van der Rohe, posledního ředitele školy Bauhaus (1930 až 1933). Mies van der Rohe byl přítelem a poradcem Florence Knoll při studiu na Illinois Institute of Technology. V roce 1950 autor revidoval design a ergonomii židle Barcelona, která byla původně součástí souboru navrženého v roce 1929 pro Německý pavilon na Mezinárodní výstavě v Barceloně. Zvláštní přátelství s Florence Knoll a spolupráce s firmou umožnily hromadnou výrobu židle. V roce 1953 byla do firmy Knoll převedena výrobní práva na soubor křesla, stoličky a pohovky. Knoll také vlastní práva na výrobu křesla Wassily Chair od Marcela Breuera, který ve Státní škole Bauhaus studoval ve 20. letech dvacátého století a získal pozici vedoucího truhlářské dílny. Křeslo Wassily (1925–1926) má zřejmě prvenství v použití bezešvé ocelové trubky v nábytku.

Loni kralovala na imm cologne designérka Lucie Koldová ve své expozici Das Haus. Letos cestovat čerstvá maminka, která čtyřletému synkovi dala sestřičku Stellu, nemohla, a na imm cologne 2019 ji tak prezentovala jen její práce. Byla představena její svítidla a v expozici TON budila obdiv finální podoba dokonalého lounge křesla Chips ověnčená několika tituly, nejnověji Good Design, a u firmy Freifrau Sitzmöbelmanufaktur GmbH & Co. KG židle/ křesla Celine. Dřevařský magazín gratuluje!

 

Helena Prokopová

Foto: autorka

Převzato z časopisu Dřevařský magazín 1-2/2019

www.drevmag.com

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu