Design Cabinet CZ

31.08. 2016

Pytloun Grand Hotel Imperial hotelový šperk v Liberci

Novinky

Hotel Imperial byl postaven ve 20. letech 20. století podle projektu architekta Pavla Zeha na zakázku hoteliéra a kavárníka Franze Fiedlera. Původní konstruktivistická stavba s prvky art deco byla v té době jednou z dominant města Liberce. V 80. letech však prošla nechvalně proslulou „renovací“, která přinejmenším v ubytovací části pohřbila téměř vše z prvorepublikového kouzla, jež svým designem hotel nabízel. Po sametové revoluci navíc budova řadu let chátrala. Od roku 2009 byl hotel uzavřen a rychle chátral. Záchranou se jí stalo až to, že ji koupil liberecký hoteliér Lukáš Pytloun.

 

Před dvěma lety si majitel a investor Lukáš Pytloun a autoři celého projektu předsevzali, že se rekonstrukcí hotelu pokusí navázat na prvorepublikovou tradici vysokého standardu ubytovacích služeb a rovněž nabídnou atraktivní stylové prostředí. Převážná část hotelu je nyní dokončena, včetně restaurace Zlatý kohout s nabídkou moderní české i světové gastronomie, kavárny Café Imperial a kongresových nebo zasedacích prostor.

 

Po rozsáhlé rekonstrukci bylo na podzim roku 2015 otevřeno prvních 67 standardních pokojů Superior. Novou podobu dostala i známá restaurace Zlatý Kohout. Design interiérů je dílem pražského studia Vrtiška ◦ Žák.

Na jaře 2016 byla následně otevřena a představena první řada 19 designových pokojů a v červnu pak druhá (celkem 36 originálních pokojů), kdy každý pokoj hotelu navrhl jiný současný český architekt, designér či studio. Mezi autory pokojů patří například studio Chybik+Kristof Architects, Bořek Šípek, David Vávra, Michal Kunc, Petr Stolín, Vít Janečka či Ivo Prokel. Nepřehlédnutelnou dominantou hotelového lobby je lustr, jehož designérem je Maxim Velčovský, který při návrhu vycházel z původního lustru - pěti koulí na jedné tyče.

Podoba jednotlivých pokojů je opravdu rozmanitá. Pokoje některých architektů přenesou hosty mimo realitu a doslova je vtáhnou do svého příběhu. V jednom z pokojů se například ocitnou v americkém Hollywoodu, jiný zase evokuje dojem, že tráví noc v loveckém zámečku, kde mají nad postelí vystavené trofeje z úspěšného lovu. Některé pokoje svým stylem přímo vybízejí k romantickým pobytům pro zamilované páry. Jiné pokoje upřednostňují jednoduchý minimalistický styl, případně využívají prvky industriálních interiérů. Najdete zde například pokoj, který je s koupelnou propojen posuvnou tahokovovou stěnou a fototapeta na stěně vás pocitově přenese na střechu hotelu Imperial. Další pokoj je vyzdoben fotografií pořízenou z věže Severočeského muzea v roce 1930. Snímek odkazuje na nejlepší éru Liberce, kdy byl druhým největším městem v republice a kdy vznikl Hotel Imperial.

 

Pokud máte rádi hravost a výrazné grafické prvky, pak vás zaujmou pokoje založené na kombinaci bílé barvy a černé řezané grafiky, či pokoj, kterému dominuje stěna plná kreslených obrázků z dílny studia UAX. Hravý je i pokoj s názvem Kompozice 319, který vychází ze stejnojmenného obrazu malíře Pieta Mondriana. V některých pokojích může být pro hosty zajímavé i jen pouhé koukání do stropu. V jednom z pokojů na něm můžete studovat mapu Liberce, zatímco na jiném najdete na stropě úryvky různých knih v několika světových jazycích.

 

Část pokojů je svým designem přímo spjatá s geniem loci Liberce a jeho okolím. V jednom z nich například mohou hosté spát přímo pod Ještědským hřebenem, který tvoří čelo postele. To je navíc večer nasvícené LED pásky, jejichž barvu si mohou sami nastavovat a tím zcela měnit atmosféru celého pokoje. Stejný světelný efekt je využit i v dalším pokoji, kde LED pásky procházejí nejen celým stropem, ale i stěnou a pokoj tedy získává různé barevné podoby.

 

Více o hotelu a nových technologiích, které v něm jsou využity, se dočtete v příloze.

www.imperialliberec.cz

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu