Design Cabinet CZ

01.09. 2013

Starobrno mění pivní sklo – má vlastní moravský Škopek

Novinky

Nové pivní sklo pro pivo s moravským srdcem, tedy Starobrno, zamířilo v červenci do starobrněnských provozoven. Jeho autorem je „jednička“ v oblasti designu a jeden z nejznámějších a nejúspěšnějších českých sklářů a výtvarníků Rony Plesl.

Nové Škopky štamgasti v červenci pozvedli v pěti stech nejdůležitějších starobrněnských hospodách, v nichž se uskuteční první vlna výměny.


Při tvorbě půllitru se Rony Plesl inspiroval pravým moravským škopkem, což je tradiční a dříve hojně používaná nádoba z pevného trvanlivého materiálu s uchy pro snadnou manipulaci, jejíž název se na Moravě vžil i jako označení plného půllitru piva. Označení škopek je také středověká jednotka objemu pro 15,5l.


Rony Plesl chtěl podobou i názvem půllitru oslovit tradiční konzumenty Starobrna z regionu i mladší a vzdálenější patrioty - a jak sám uvedl v jednom z rozhovorů - své přátele z Brna, kteří pro něj také byli inspirací.


V Brně i na Moravě se nechodí ani „na pivo", ani „na jedno". Vždycky jen na škopek, který je symbolem hojnosti, také proto, že u jednoho nezůstane. Nový starobrněnský Škopek je tedy originální pivní půllitr, inspirovaný moravskou tradicí, který splňuje vše, co se od něj žádá - skvěle vypadá, pivo se do něj dobře čepuje a ještě lépe z něj pije. Dobře se drží v ruce a díky tvaru v něm neklesá pěna piva. Jeho uvedení na brněnský trh doprovázela na náměstí Svobody unikátní Šalina Pub, první tramvaj, která neslouží jen k přepravě cestujících, ale nabízí jím i občerstvení a zábavu.


Staré půllitry, které se aktuálně z hospod a restaurací stahují, získají nové a netradiční uplatnění. Bude z nich vytvořen objekt Pulihrášek architektů Natalie Chalcarzové a Václava Kociána, který zvítězil v hlasování fanoušků Starobrna. Bude umístěn na brněnském Mendelově náměstí.

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu