Design Cabinet CZ

06.04. 2020

Studenti Vysoké školy uměleckoprůmyslové pomáhají - 19 000 roušek a ochranné štíty

Novinky

Prakticky okamžitě, co byly kvůli šíření koronaviru Covid 19 uzavřeny i vysoké školy, zasedli studenti a studentky pražské Umprum ke svým šicím strojům a pustili se do šití roušek. Do začátku dubna jich stačili ušít téměř 19 000 kusů! Šlo převedším  o studenty ateliérů módy, kteří vytvářeli mikro manufaktury schopné vyprodukovat tisíce roušek. Zapojili se i studenti dalších ateliérů i pedagogové a zaměstnanci školy.
Látkové roušky distribuovali dobrovolníci především do nemocnic, domovů pro seniory, na různá sběrná místa pro potřebné. Zásobili i různé úřady, obchody a samozřejmě svoje rodiny a okruh přátel. Umprum zajistila i dodání roušek pro své emeritní pedagogy a absolventy seniory.

Ve školních dílnách se pod vedením Haliny Haškovcové začaly vyrábět na 3D tiskárnách pomůcky pro šití roušek a ochranné štíty pro lékaře. 250 zatím vyrobených putovalo do pražských nemocnic na Františku, Vinohradech, Strahově, Malvazinkách, Vojenské nemocnice, na kliniku Kateřinská, ARO Homolka a do mimopražských nemocnic v Břeclavi a Hradci Králové. Výroba a distribuce nových štítů pro muže a kratších pro ženy nadále pokračuje.

Studenti VŠUP pomáhají i jinak, připravují například informační grafiku, roznášejí letáky, rozvážejí látky, distribuují hotové roušky a velká část z nich z nich zajišťuje nákupy pro seniory a další potřebné. Stojí také za vznikem iniciativy #umenipomaha (https://www.umenipomaha.org/ ), jež se snaží sdružovat dobrovolníky z řad umělců, kteří se společně podílí na šití roušek, jejich distribuci a dalších nápomocných aktivitách. Spolupracovníky tohoto sdružení jsou například jedni z prvních iniciátorů výroby látkových roušek Městská část Praha 7, Textile Mountain nebo Overall Office.

Návod jak ušít rouškuv Aj: https://youtu.be/B9Ll-Mr5nM0

Více informací v příloze. 

 

 

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu