Design Cabinet CZ

15.04. 2019

Studiolo Robotico R.U.R.

Články

Letošního Milan design Weeku se zúčastnila po několikáté také Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze, která se prezentovala připravila speciální performativní instalaci Studiolo Robotico R.U.R. vycházející z divadelní hry Karla Čapka „R.U.R“.

Na jejím vzniku se podíleli studenti oborů designu, ilustrace, skla, módy a typografie.
Výstava svým názvem odkazuje na kabinet určený pro vědecké a spekulativní bádání (studiolo), ale zároveň na futuristickou divadelní hru „R.U.R. – Rossum´s Universal Robots“ z roku 1921. Tato – téměř sto let stará – technická utopie o produkci umělých pracovních sil je dílem spisovatele Karla Čapka; za vynálezem slovního novotvaru „robot“ byl údajně autorův bratr – spisovatel a malíř Josef Čapek, který v letech 1904–1910 studoval na Umprum v Praze.

Instalace volně odkazuje na Čapkovu divadelní hru a zároveň v aktualizovaném kontextu demonstruje hledání hranic mezi tradičním, manuálně řemeslným přístupem a plně automatizovanými, digitálními technologiemi. Pojetí celé instalace připomíná obří automat s řadou technických detailů, robota vykonávajícího různé funkce. Jeho jádro tvoří studio robotického portrétování, které zvnějšku funguje zdánlivě na vysoce automatizované úrovni. Ve skutečnosti jsou portréty, které si návštěvníci můžou nechat vytvořit, malovány ručně, v mechanismu technicistního objektu ukrytými ilustrátory.

Tato část instalace přímo navazuje a rozvíjí úspěšný projekt ateliéru ilustrace nazvaný „L´Atelier automatique“ z roku 2014. Instalace Studiolo Robotico R.U.R.  také představí performanci Birth of The Future Behind Glass, jejíž koncept propojuje tradici rukodělné výroby a zdobení skla s novou, robotizovanou technologií. Ručně vyráběné křišťálové vázy sklárny Moser budou na místě dekorovány pomocí air-brush digitální technologie a speciálního softwaru. Celý tento mechanismus budou obsluhovat studenti a studentky v uniformách robotů volně navazující na scénograficko-kostýmní pojetí R.U.R. z dvacátých let.
 
K výstavě byl vydán katalog podrobně seznamující s myšlenkou celého projektu i jednotlivými performancemi.
 
Více informací v přílohách a na www.umprum.cz

 

 


 

 

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu