Design Cabinet CZ

11.02. 2016

Tramvaje pro Prahu

Novinky

Na výstavě Artsemestr zima 2016 na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze se prezentoval semestrální projekt vybraných studentů Ateliéru průmyslového designu nazvaný Vhodný design tramvaje.

Studenti dostali za úkol navrhnout tramvaj s ohledem na atmosféru hlavního města, jeho historii i způsob dopravy v Praze. Součástí zadání byly také ergonomické studie sedadel. Jedná se o zadání, které je na jedné straně atraktivní a smysluplné, na straně druhé přináší řadu různých úskalí. I když tramvaje jsou všem denně na očích a jezdí jimi většina Pražanů, není jim věnována patřičná pozornost. Důkazem mohou být i kritiky současných tramvají, které jsou v Praze již delší dobu v provozu. Studentům se nelíbí tvarově a upozornili i na jejich nevhodně a neprakticky řešené interiéry.

Studenti se museli vypořádat nejen s řadou konstrukčních podmínek – například respektováním existujících podvozků, výhledových úhlů pro řidiče a různých technických a provozních omezení, ale zohlednit i komfort pro tělesně znevýhodněné i názory a potřeby cestujících. Důležitým momentem byl to, že tramvaje byly určeny pro Hlavní město Prahu.

Výsledky jsou zajímavé. Všichni studenti našli zalíbení v tramvaji T3 z 60tých let, která podle nich do Prahy nejvíce zapadá. Svědčí o tom i vybrané návrhy a modely, které si lze prohlédnout v příloze.  

Více informací v příloze.

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu