Design Cabinet CZ

01.07. 2021

Vtipný design se slovníkem moravskoslezského nářečí na cyklostezce

Design v souvislostech

V turistické oblasti Poodří v Moravskoslezském kraji oficiálně otevřena unikátní designová cyklostezka vedoucí z Hůrky do Vražného přes Jeseník nad Odrou. Tato 4,8 kilometru dlouhá trasa nabízí cyklistům kreslený slovník moravskoslezského nářečí, kterým je „potištěna“. Autorem je designér Radek Leskovjan, majitel značky ikonických triček s potiskem UAX!.

 Každé heslo je doplněno vysvětlujícím obrázkem, jenž zábavným způsobem seznamuje návštěvníky z jiných koutů republiky s místním specifickým jazykem. Z vtipných obrázků se tak cyklisté dozvědí, co znamenají slova jako „majtky“, „cukle“, „štrample“, „čiko“, „olačka“, nebo „glajzy“, „kisňa“, „kelňa“ i „fajsel“ a stovky dalších.

Stejný potisk jako na nové „designové“ cyklostezce je i na tričkách a dalších produktech značky UAX!, která sídlí nedaleko v Bernarticích nad Odrou. Kromě zážitku z jízdy a znalosti místního nářečí si tak mohou návštěvníci odvézt domů i vtipný suvenýr.

V dalších fázích projektu by měl tuto nevšední cyklostezku doplnit originální městský mobiliář s vizuálně podobnou grafikou, který bude návštěvníkům nabízet možnost klidného odpočinku na jejích nejzajímavějších místech.

Radek Leskovjan je designér a grafik, autor brandu s vtipnými obrázky, který navrhl a založil značku UAX!. Vytváří personalizovaný merchandise design, videoanimace, gify a nálepky pro sociální sítě na míru pro firmy a značky jako např. Smurfit Kappa, Kentico, Meopta, Hyundai, Jablotron, OZO, HC Oceláři, MMcité, USSPA, Eizo a další.

Více informací v příloze a na www.radekleskovjan.com; www.uax.cz/cs/uax/, www.facebook.com/uax.fish, www.instagram.com/uaxdesign/.

Odkaz na video z výroby na YouTube: https://youtu.be/JbXbmAhDfzc

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu